Pardubický Dostihový spolek odmítl udělit akreditaci na první kvalifikaci na Velkou Pardubickou fotografu České tiskové kanceláře (ČTK) Romanu Vondroušovi. Dostihovému spolku vadí jeho fotografie, na níž zachytil smrtelný pád koně Sottoventa na Taxisu. Podle Dostihového spolku jsou fotografie neetické a akreditaci udělí jinému novináři ČTK. Rada tiskové kanceláře se za svého fotografa postavila a rozhodnutí spolku označila jako cenzuru reportážní fotografie.

„Rada ČTK nesouhlasí s rozhodnutím Dostihového spolku neudělit akreditaci fotografovi ČTK Romanu Vondroušovi na kvalifikační závod Velké pardubické. Rada ČTK si váží práce Romana Vondrouše a považuje neudělení akreditace za neakceptovatelné. Rada ČTK odmítá cenzuru reportážní fotografie a považuje ji za nepřijatelnou,“ stojí v usnesení, pro nějž hlasovalo pět ze šesti členů rady.

O kauze jsme psali zde:

Pád na Taxisově příkopu.
Pořadatel Velké pardubické zamítl akreditaci ČTK, nelíbí se mu loňské fotky

Zpravodajské médium se proto rozhodlo na druhou kvalifikaci neposlat žádného zástupce z řady fotografů. „Na druhou kvalifikaci, která se uskutečnila v červnu, si ČTK žádost o akreditaci nepodala. Pokud podá žádost na třetí kvalifikaci v srpnu, budeme se jí samozřejmě zabývat,“ uvedla tisková mluvčí Dostihového spolku Kateřina Anna Nohavová.

Proti neudělení akreditace se ale ohradili i někteří zastupitelé města Pardubice, které je majoritním akcionářem spolku. Zastupitelka za Piráty Ivana Böhmová označila krok za naprosto nepřípustný. „Nezávislá žurnalistika je základem svobodné a demokratické společnosti. Veřejná instituce, jako je Dostihový spolek, která je z velké části financovaná z veřejných peněz, si nemůže dovolit vybírat novináře podle toho, jak líbivý obraz o ní podává,“ nechala se zastupitelka slyšet na květnovém jednáním.

Vedení Dostihového spolku ale v odpovědích na vysvětlení neudělení žádosti ČTK uvedlo, že fotograf Vondrouš zveřejněním fotografií porušil etická pravidla. Etický kodex fotografa, který má Dostihový spolek zveřejněný na svých stránkách přitom říká, že v případě jejich porušení, může novináři odebrat akreditaci. Jedním z pravidel kodexu přitom je, že za porušení etického kodexu fotografa se považuje například necitlivé zobrazení osoby či zvířete, zásah do soukromí apod. Fotograf nesmí překročit hranici intimní sféry.

125. Velká pardubická - hlavní dostih. Taxisův příkop.
Dostihy a Velká pardubická bez diváků? Letos snad ne

„Pokud je to zakotveno i v etickém kodexu, tak to je velmi špatná zpráva. Odejmutí akreditace za reportážní fotografii je velmi nebezpečný precedens, který posouvá hranici svobodné žurnalistiky velmi špatným směrem. Chtěla bych, abychom v tomto trendu v Pardubicích nepokračovali,“ apelovala zastupitelka Böhmová a na dalším jednání vyzvala náměstka primátora Petra Kvaše (ODS), který je zároveň předsedou představenstva Dostihového spolku, aby se k problematice vyjádřil a okomentoval schůzku, kterou měl s ČTK. Zastání našla také v zastupiteli Františku Brendlovi (Pardubáci společně). Náměstek ale odmítl celou věc veřejně komentovat.

„Schůzka proběhla, byla zajímavá a úspěšná a myslím, že bude pro všechny strany lepší, když to nikdo nebude komentovat,“ řekl Kvaš s tím, že zastupitelům odpoví soukromě, ale vzhledem k tomu, že na schůzce byl především jako předseda spolku, který má i další vlastníky, nebude věc komentovat veřejně. „Jako předseda představenstva jsem se rozhodl dodržet přísloví ‚Mlčeti zlato‘ a veškeré informace k této kauze bude předávat jen tiskové oddělení Dostihového spolku,“ dodal Kvaš.

Koně překonávají Taxisův příkop.
Taxisův příkop na Velké pardubické bude zmírněn. Upraví se i další překážky

Tiskové oddělení celou záležitost ale komentovat také nechce. „Neudělení akreditace pro ČTK na I. kvalifikaci v květnu, mimo jiné i v souvislosti se schůzkou s ČTK, již nebudeme komentovat,“ uvedla Nohavová.

Podle Böhmové by se měly ale změnit spíše dostihy, nikoli chování fotografů a novinářů. „Jednalo se o fotku reálné situace z reálného závodu. V tom nevidím neetický přístup pana novináře, ale spíše neetický základ celého závodu, kde bohužel stále umírají zvířata,“ dodala zastupitelka.

Po další smrti na obávaném Taxisu, k níž došlo po pádu koně Sottoventa, nechal ale Dostihový spolek svolat odbornou komisi, která projednala, zda není na čase Taxis upravit. A nakonec ke změně opravu dojde a to již během léta. „Úpravy jsou minimální, velikostní parametry skoku se takřka nezmění, akorát zmizí doskoková hrana, kde vzniká největší nebezpečí. Věříme, že po úpravě se vyhneme fatálním pádům. V případě, že kůň, jezdec nebo nešťastná náhoda způsobí, že kůň hranu nedoskočí, by neměl zaplatit cenou nejvyšší,“ obhajoval nutnost změny ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller.