„V posledním týdnu se voda poněkud ochladila. Po uplynulém víkendu měla až 24 stupňů Celsia, pak klesla v horní vrstvě na 21 až 22 stupňů,“ poznamenal bohdanečský ekolog.

„Překvapivě čistý, ač hodně prohřátý, je písník Gigant ve Stéblové. Je zde pouze 90 organismů v jednom mililitru (org/ml), přičemž ve vodě by nemělo být více než 2000 organismů. Nebyly tu zatím zjištěny žádné sinice,“ informoval náš Deník Jiří Klicpera.

„Stejně teplý a čistý je písník Franťák ve Stéblové. Má vůbec nejnižší oživení vůbec ze všech, jen 8 org/ml. Voda v obou již měla teplotu 24 stupňů Celsia,“ prozradil ekolog.

Oblíbený Hrádek měl teplotu jen 22 stupňů Celsia. „Oživení činí 28 org/ml a index čistoty 1,67. Vlastníci přilehlých pozemků zde však učinili diskutabilní terénní úpravy, kterými například zhoršili přístup k vodě, poškodili chráněné ptáky a ke vjezdům nainstalovali zamčené závory,“ všiml si Jiří Klicpera.

„Zatímco všechny tři předchozí lokality by šlo klasifikovat jako výborné ke koupání, jiná situace je u písníku v Mělicích. S ohledem na kalendář je dokonce kritická,“ konstatoval bohdanečský ekolog.

„Nejen, že ve vodě plave řada odpadků od neukázněných a nevychovaných návštěvníků, ale hlavně se zde již rozmnožily sinice ve vcelku významném množství. Teplota před víkendem byla 21 stupňů Celsia, ve vodě bylo přítomno 900 org/ml. Na tuto dobu je to nezvykle mnoho,“ sdělil.

„Koupání v Mělicích zatím není třeba omezovat. Počítejme však s tím, že tam letos asi bude hůř. Klasifikace je teď na stupeň dva – dobré,“ uzavřel.