Mezi politickými kolegy působí se svými názory na záměr modernizace spalovny v Rybitví velmi netradičně. Řeč je o krajském radním Petru Šilarovi (KDU–ČSL), který jako jeden z mála lidí nahlas hovoří o tom, že zmařit záměr firmy AVE CZ byla chyba.

„Spalování je nejlepší známá technologie likvidace odpadu. Celá záležitost se spalovnou se ovšem zpolitizovala. V oblasti nakládání s nebezpečnými odpady strkají politici hlavu do písku jen proto, aby získaly hlasy voličů,“ uvedl Petr Šilar s tím, že se jedná čistě o jeho soukromý názor, nikoliv o názor Rady Pardubického kraje.

„Média informují jednostranně!“

Podle Petra Šilara nikdo z odpůrců spalovny neřekl, jak chce vlastně nebezpečné odpady likvidovat.
„Nejjednodušší je tyto odpady vůbec neprodukovat, ale pokud už vzniknou, tak je nutné tyto jedy nějakým způsobem zlikvidovat. Jde tady o velké peníze a celá záležitost je účelová, což podpořila i jednostranně informující média,“ konstatoval Petr Šilar, který byl v letech 2004 až 2008 krajským radním zodpovědným za životní prostředí.

Již v předchozím volebním období byl Petr Šilar příznivcem spalovny.
„Projekt firmy AVE CZ je plně v souladu s odpadovým plánem Pardubického kraje i České republiky. Vítáme jej. Moderní ekologický podnik v této oblasti citelně chybí. Bohužel bude spuštěn až v roce 2010,“ řekl Pardubickému deníku v roce 2006.
Jediné, v čem se krajský radní shoduje s odpůrci spalovny, je špatně vybrané místo pro stavbu.

„Je pravda, že Rybitví je kousek od obytných čtvrtí, takže chápu, že další ekologická zátěž tamním obyvatelům vadí,“ podotkl Petr Šilar.
To, že zástupci firmy AVE CZ nebyli na veřejném projednávání v pardubické ČEZ Areně schopni odpovědět na některé odborné dotazy, Šilar naopak chápe.

„Odbornou stránku věci by nemělo řešit veřejné projednávání, ale odborné studie. Těžko se dá soustředit na odborné věci, když na vás běží nějaký opilý útočník s židlí. Hokejová aréna podle mého názoru také není zrovna vhodné místo na projednávání odborných otázek,“ vysvětlil své stanovisko Šilar.

Krajský radní navíc upozornil, že nejnebezpečnější variantou by bylo nebezpečné jedy převážet.
„Při převozu vzniká největší nebezpečí. To znám z doby, kdy jsme likvidovali černou skládku ve Chvaleticích a odpad jsme museli vozit ke spálení až do Ústí nad Labem. Odpady je nutné spalovat v místě, kde se vyprodukují. Děsí mě, že se starými odpady v Pardubickém kraji nikdo nic nedělá. Přitom to je jako časovaná bomba,“ poznamenal krajský radní Petr Šilar.

Lukáš Dubský