Vstup České republiky do Evropské unie přinesl naší zemi řadu nových předpisů a norem. Dotkly se i dětských hřišť. V mnoha městech tak byla původní, novým předpisům nevyhovující dětská hřiště uzavřena a nová nevznikala, a to i kvůli těžké dostupnosti odpovídajícího vybavení. Dnes je situace jiná.

Finance? Problém

„Vybavení není problém sehnat, neboť řada výrobců i dodavatelů se evropským předpisům přizpůsobila. Zbudování nového hřiště je tak náročné jen po stránce finanční,“ sdělil našemu Deníku Luděk Kaplan, technik holických technických služeb. Právě v Holicích se letos ke zřízení nového, byť malého, dětského hřiště chystají. „Hřiště vyroste v městské části Koudelka a v rozpočtu města je na něj vyčleněna částka dvě stě padesát tisíc korun,“ dodal Kaplan.

V současné době slouží ratolestem holických rodičů tři veřejně přístupná dětská hřiště, v ulici 9. května, na sídlišti Muška a v areálu Domu dětí a mládeže. Podle Luďka Kaplana jsou v provozu dva roky a na údržbu si ročně vyžádají přibližně dvacet tisíc korun.

Ve všech případech se ale jedná o skutečné malá hřiště s několika atrakcemi. Podle Radky Kozákové, maminky tříleté Natálky, ale pro dětské dovádění stačí.

„Dcera je pokaždé spokojená a pokud vím, nestěžují si ani rodiče,“ říká Kozáková.

Pardubický městský obvod 1 spravuje kolem třiceti dětských hřišť. Žádnému zatím nehrozí zavření. Největší prohřešky proti normám radnice odstranila už v loňském roce a na další úpravy se chystá letos.

V rozpočtu má na herní prvky a zahradní mobiliář, kam patří třeba lavičky, květináče a odpadkové koše, vyčleněno pro letošní rok 835 tisíc korun.
Nemusí to ale být suma konečná, v případě potřeby je radnice připravena požádat zastupitele o navýšení částky. Městský obvod 1 za posledních pár let investoval několik milionů korun také do výstavby nových dětských hřišť.

Opilci mají zákaz

Dětská hřiště v Pardubicích neohrožují ani tak přísné normy a jejich splnění jako spíš vandalové, bezdomovci a narkomani. Rodiče se například musí bát, že se jejich dítě poraní o odhozenou injekční stříkačku. Použité jehly se totiž ve městě objevují stále častěji. I městská policie zaznamenala více výjezdů k likvidaci tohoto nebezpečného odpadu. „Obecně můžeme říci, že počet takovýchto případů za poslední roky vzrostl, zejména v centru Pardubic na místech blízko zábavních podniků, která nejsou příliš na očích – třeba parky, ve kterých jsou bohužel i dětská hřiště,“ varoval už před časem občany zástupce ředitele pardubické městské policie Pavel Čejka.

Městská policie už z dětských hřišť vykazovala i opilce, jeden si například ustlal v sobotu v poledne přímo vedle houpačky. Za veřejné pohoršení dostal blokovou pokutu a z místa, které patří výhradně dětem, byl vykázán.

(Lukáš Peška, Pavlína Roztočilová)