„V našem zastupitelském klubu byly ohledně vstupu do koalice s hnutím ANO diametrálně odlišné názory. Není tajemstvím, že jsem byl proti této variantě,“ řekl Karel Haas, který byl hlavní tváří „nové“ pardubické ODS.

Tři radní pro ODS

V radě města ovšem nezasedne, nominanty občanských demokratů jsou Petr Klimpl, Jan Mazuch a Petr Kvaš.

„Členem rady nebudu, protože zvítězila varianta, proti které mám celou řadu výhrad. S rozhodnutím jít do koalice s ANO bytostně nesouhlasím, považuji ho za chybné, proto jsem se rozhodl neusilovat o funkci radního,“ podotkl Haas, který ovšem vyvrátil, že by se vzdal zastupitelského mandátu.

„Mohu také říct, že i do budoucna zůstávám členem ODS a ze strany neodcházím,“ dodal Haas.

Z rozhodnutí občanských demokratů má pochopitelně radost současný primátor a lídr vítězného ANO Martin Charvát.

Nyní už téměř nic nebrání tomu, aby se do primátorského křesla posadil na další čtyři roky. „Podle mě je to rozumné řešení, které umožní sestavit silnou koalici,“ uvedl Charvát.

Chystaná koalice bude v zastupitelstvu disponovat pohodlnou většinou 28 mandátů. Další jednání jsou naplánována na čtvrteční večer. „Zbývá jen dořešit programovou shodu. Na tom už ale pracujeme 14 dní, takže jsem optimista. Personální otázky jsou na naší straně vyřešené,“ poznamenal primátor.

Rozhodnutí lídra ODS Karla Haase nebýt členem vedení města, nechtěl Charvát blíž komentovat. „Je to jeho osobní rozhodnutí. Očekával jsem ale, že se lídr postaví do čela své strany,“ nechal se slyšet Charvát.

Zklamání z výsledků povolebního vyjednávání neskrýval lídr uskupení Pardubáci společně František Brendl, který byl hlavním zastáncem duhové koalice proti hnutí ANO.

Obrovské zklamání

„První reakce je obrovské zklamání, nejsem schopen tomu porozumět. Zradili své voliče a bude tak dál vládnout současná koalice pouze s přívěškem ODS,“ konstatoval Brendl s tím, že v duhové koalici by občanští demokraté mohli mít posty primátora a dvou náměstků.

Brendlovy obavy zvyšuje také fakt, že členem koalice nebude Karel Haas, který byl čtyři roky hlavní tváří a tahounem ODS. „Figura Karla Haase byl důvod, proč se rozjela jednání o duhové koalici. Chtěli jsme, aby byl primátorem a zastupitelstvo se další čtyři roky jen nehádalo. Nedivím se ovšem, že je zlomený. Přinesl svým stranickým kolegům mnohem výhodnější variantu a přesto neprošla. Jednoduchost koalice s ANO zřejmě zlákala starou garnituru, která se už těšila na funkce,“ dodal Brendl s tím, že společně s Piráty by chtěl utvořit ostrou, ale konstruktivní opozici.

Piráti plánují i z opozice prosazovat své programové priority. „Být v opozici je pro nás zodpovědnost. Navíc jsme při povolebních jednáních s ostatními stranami našli shodu v řadě programových bodů, a proto věříme, že pro mnohé pirátské návrhy najdeme dostatečnou podporu,“ sdělil lídr Pirátů Ondřej Karas.

Také třetí nejsilnější strana v zastupitelstvu je značně kritická vůči postupu ODS. „Přátelům starých pořádků se podařilo zcela neutralizovat doposud nejdůslednějšího opozičního zastupitele Karla Haase, který se odmítl účastnit na radě a zároveň mu loajalita k ODS neumožní ani opoziční práci. Piráti jsou nyní připraveni stát se nejsilnějším hlasem opozice, budou na rozhodnutí rady dohlížet a veřejnost o všem informovat,“ podotkl zastupitel za Piráty Jakub Kutílek.