„Jsem hrozně rád za tu vzestupnou trajektorii našich výsledků. Na druhou stranu jsem ale nesplnil svůj cíl, protože jsem si předsevzal, že ODS získá 15 procent a k tomu nám pár desetinek bude chybět,“ konstatoval Karel Haas.

Lídra občanských demokratů překvapilo vysoké vítězství Babišova hnutí a slušný zisk Pardubáků, ale také ztráta Sdružení pro Pardubice a ČSSD.

Ještě před sečtením všech hlasů se Haas sešel se čtveřicí dalších lídrů. „Mohu potvrdit, že jsme se sešli s hnutím ANO, ČSSD, Sdružením pro Pardubice a Koalicí pro Pardubice. Chceme dál jednat, ale vůbec to neznamená, že je hotová koalice. Je zde mnoho věcných bodů, u kterých se naše postoje rozcházejí, ať už je to spalovna, Letní stadion, Červeňák… Je otázka, zda dokážeme tyto rozdíly překlenout. Také se musíme shodnout na nějaké platformě rady města – jaký bude poměr jednotlivých subjektů v radě, jaké tam budou pojistky a mechanismy. Za ODS jsme také na jednání vnesli to, že nás zajímá participace všech subjektů, co se dostaly do zastupitelstva, na řízení města. Zastupitelstvo musí fungovat lépe než v předchozím volebním období,“ nastínil Haas možné problémy při jednání o budoucí radniční koalici.

ODS má celkem silnou vyjednávací pozici, hnutí ANO by bez občanských demokratů muselo ke koalici „lanařit“ Pardubáky či Piráty, u kterých nelze očekávat, že by šli Babišovu hnutí na ruku.

„Naše pozice není jednoduchá. Chtěli jsme ANO porazit a dělali jsme pro to všechno, je to pro nás ohromný soupeř. My se můžeme proti ANO vyhradit, ale vzhledem k jejich excelentnímu výsledku si nedovedu představit funkční koalici bez nich. Musíme se tedy rozhodnout, jestli se chceme zapojit do vedení města. Předpokládám ovšem, že nás lidé nevolili, abychom byli v opozici,“ vysvětlil lídr občanských demokratů.

Například lídr uskupení Pardubáci společně František Brendl se netajil tím, že by pro něj Haas byl nejlepším kandidátem na primátora a Pardubáci by byli pro vytvoření široké koalice bez hnutí ANO. Haas ale o takové koalici neuvažuje. „Kdyby mi ješitně šlo jen o primátorský řetěz, tak věřím, že bych ho získal. Kdybych oslovil všechny uskupení mimo hnutí ANO, tak bych možná byl tou konsensuální osobou, pro kterou by ty subjekty dokázaly zvednout ruku. Ale stát v čele mnohačlenné koalice, to by Pardubice neposunulo ani o milimetr. Když hnutí ANO získalo skoro 27 procent, tak by nebylo normální poskládat to bez nich,“ uvedl Haas.