„Další místa na kandidátce budeme dovolovat začátkem ledna," uvedl Jirout. ODS je první stranou v Pardubickém kraji, která si lídra pro krajské volby zvolila. Podle Jirouta si chtěla vytvořit dostatek času na přípravu kampaně.

Pozici hejtmana chce obhájit Martin Netolický (ČSSD). Předem oznámil, že pokud bude zvolen podruhé, potřetí již kandidovat nebude. O kandidátech do krajských voleb budou sociální demokraté rozhodovat ve vnitrostranickém referendu na jaře příštího roku. Straníci budou korespondenčně hlasovat o kandidátní listině sestavené krajským výborem podle nominací okresních konferencí.

Své lídry již předběžně mají i další strany v krajském zastupitelstvu, nová jména se mezi nimi příliš neobjevují. Za komunisty je nominován předseda krajského výboru a místostarosta Dašic na Pardubicku Jan Foldyna, schválit jej musí krajská konference 16. ledna. Koalici pro Pardubický kraj tvořenou lidovci, SNK ED a hnutí Nestraníci zřejmě povede nynější první náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL). Strana práv občanů chce opět vsadit na krajského radního pro dopravu Jaroslava Duška, v TOP 09 je favoritem a nominantem poslanec Jiří Skalický.

Volby v Pardubickém kraji vyhrála v roce 2012 ČSSD před KSČM a Koalicí pro Pardubický kraj (KPK). Z 45 mandátů jich získala 12 ČSSD, KSČM 11, KPK deset, ODS šest, TOP 09 a Starostové pro Pardubický kraj a Strana práv občanů (SPO) po třech. Koalici vytvořila ČSSD s KPK a SPO.