Pardubická chemička Explosia přišla v minulých dnech s bližšími informacemi ohledně tragédie, ke které došlo loni v květnu při výbuchu. V pátečním Deníku jsme  informovali mimo jiné také o tom, jak se firma postavila k odškodnění pozůstalých. „Rodiny byly v rámci možností solidně odškodněny. Jsme s nimi v kontaktu a nemáme zprávy od žádné z nich, že by trpěly hmotnou nouzí,“ uvedl mluvčí Explosie Jiří Simandl.

„Odškodnění jsme doteď nedostali!“

Právě tyto informace ale doslova šokovaly matku jednoho ze zaměstnanců, který při této nehodě zemřel. „Prý nám Explosia vyplatila odškodnění? Je to jedna velká lež! A že jsou s námi stále v kontaktu? To je další lež,“ řekla nám se slzami v očích žena, jež se nyní společně se snachou stará o dvě malé děti, které po jejím 42letém synovi zůstaly.

„Generalita z Explosie se s námi osobně bavila naposledy a vlastně i poprvé v září, tedy čtyři měsíce po výbuchu. Odvezli nás všechny pozůstalé přímo do firmy, aby nám na obrazovce ukazovali, k čemu vlastně došlo. Popisovali nám to a mysleli si, že nás uklidní tím, když nám řeknou, že to přišlo tak rychle, že si tu smrt ani neuvědomili… Bylo to strašné, musela jsem odejít. Nešlo se na to koukat,“ rozplakala se opět paní Milada L., podle které, jako by nestačila tato tragédie sama o sobě. „Se synem, snachou a jejich dětmi jsme bydleli v jednom bytě v Pardubicích. Po této tragédii k nám pak pořád chodila policie, stále se na něco vyptávala, podstupovali jsme testy DNA, prostě bylo to šílené. Dlouho jsme pak neměli žádné finanční prostředky.

Přestože nám všichni slibovali, že nám vyplatí odškodné, doteď jsme od nich žádné takové peníze nedostali! Snacha teprve po čtyřech měsících dostala vdovský a sirotčí důchod a  byla jí vyplacena pojistka. Na tu ale měla pochopitelně nárok. To snad nebyly žádné peníze navíc,“ doplnila se slzami v očích žena, kterou navíc rozlítostnilo a rozzlobilo také to, když si přečetla, jak se o ně prý Explosia stará a jak je s nimi v kontaktu. Naposledy prý s jejich rodinou mluvili vysocí představitelé firmy v září…

Mluvčí: Pozůstalí dostali nadstandard

„Toto tvrzení odmítám, je ovšem jasné, že jim nevoláme každý den,“ pravil Jiří Simandl, který si stojí i za odškodněním. „Pozůstalé jsme vyplatili z nadstandardní pojistky,“ poznamenal.
Mluvčí semtínské firmy Explosia rovněž uvedl, že pozůstalí po tragédii netrpěli hmotnou nouzí. Prý bezprostředně po této události dostali peníze a navíc jim firma ihned poslala výplaty zemřelých zaměstnanců. „Všechno můžeme doložit,“ konstatoval Jiří Simandl.

Naposledy údajně s pozůstalou rodinou zesnulého muže hovořil jeden ze zaměstnanců Explosie v prosinci. „Před Štědrým dnem k nám přišel jejich mistr. Povídal si s námi, říkal, jak je to strašné. Prý je tam pořád vidí,“ dodala žena, která rovněž nesouhlasí ani s oficiálním stanoviskem chemičky, že dosud nebyla zjištěna příčina výbuchu. „Syn tam pracoval dvacet let. Neustále měli nějaká školení, nevěřím tomu, že by něco zanedbali. Něco se prostě dostalo do té směsi a to potom explodovalo,“ myslí si Milada L.Podrobnější mapa místa výbuchu. Cca 100 metrů od bunkru se nachází vrátnice, kde se v okamžiku výbuchu nacházeli lidé nejblíže výbuchu. Vyvázli se zraněními, nejčastěji od střepů.