Institut ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdanče, pardubická univerzita nebo pardubický magistrát. To jsou možnosti, o kterých se uvažuje v souvislosti s uvolněním budovy stavebního učiliště v Rybitví. To by se podle plánů krajského úřadu mělo přestěhovat do Pardubic na plynárenské učiliště. O tom, co bude s budovou školy, se ale teprve jedná.

„Asi jde jen o drb“

Jedním z dalších plánů, jak jinak využít budovu učiliště v Rybitví, měla být i ženská věznice. Jenže o této variantě prý v Rybitví nic neví, stejně jako o těch ostatních.

„Ženskou věznici slyším poprvé, ale to je nejspíš jen takový drb. V oficiálních materiálech, které mám k dispozici, nic takového není, ale v téhle republice je možné lecos,“ podivila se starostka Rybitví Naděžda Hubáčková.

Generální ředitelství Vězeňské služby o zřizování nové věznice v Rybitví nic neví. „Jde zřejmě jen o spekulaci,“ sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke.

„Oficiální materiál, který jsme obdrželi z krajského úřadu, je doslova zmatečný. K jednání o budově nás jako obec nikdo zatím nepozval, naopak je zmíněn pardubický magistrát. Dále se tam tvrdí, že Rybitví má špatnou dopravní dostupnost, což při několika linkách hromadné dopravy také úplně nechápu,“ uvedla Naděžda Hubáčková.

Jedním z možných řešení, o kterém se mluví, je i to, že by se agenda pardubického magistrátu z bývalého okresního úřadu na náměstí Republiky přesunula právě do Rybitví. „Tahle možnost mi také příliš smyslu nedává. Nevím, jestli se na kraji domnívají, že lidé si z Pardubic budou jezdit do Rybitví vyřizovat třeba sociální dávky, když sem, podle jejich vyjádření, vlastně aní není vhodné dopravní spojení,“ uzavřela.