VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odvětrání drůbežárny vybudované "načerno" zůstane? Lidé ze Škudel říkají ne

Škudly -  Hluk a zápach trápí obyvatele. „Nepodařilo se prokázat, kdo nepovolenou úpravu na objektu provedl," přiznává přeloučský úřad

24.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Holakovský

Hluk, zápach a létající peří trápí obyvatele několika rodinných domů v místní části Škudly. Žijí v těsném sousedství drůbežárny. Nyní mají naději na stavbu protihlukové zdi. Ovšem problematické odvětrání vybudované bez stavebního povolení by na drůbežárně zůstalo. A s tím občané nesouhlasí.

Nemohou pověsit prádlo, ani spát

„Drůbežárna byla znovuotevřena v roce 2010, byly na ní provedeny stavební úpravy bez stavebního povolení. A my se domníváme, že právě tyto úpravy jsou hlavní příčinou problémů. Zejména nevhodně zvolená vzduchotechnika, která vyfukuje vzduch z hal přímo k domům a ještě jen kousek nad zemí," popisuje Miroslav Štajner, jehož dům stojí asi padesát metrů od drůbežárny.

Před zmiňovanými úpravami prý byl život vedle dvou chovatelských hal snesitelný, co do hluku i zápachu. „Teď drůbežárna rozhoduje o tom, kdy půjdeme na zahradu, kdy pověsíme prádlo a zda budeme v noci spát, či ne," vypráví Miroslav Štajner.

Přeloučský stavební úřad přiznává, že se nepodařilo prokázat, který z vlastníků úpravu ventilace provedl. „Kolaudace hal pro chov drůbeže se uskutečnila v prosinci 1980 pro tehdejšího vlastníka ZD Lhota. Stavbu jako takovou nelze považovat za nepovolenou. Zásadním problémem je řešení technologické části – odvětrání vnitřních prostor haly," řekl Lubomír Novotný ze stavebního odboru Městského úřadu v Přelouči. Podle dokumentace uložené v archivu byla hala od roku 1989 odvětrávána 27 ventilátory vyvedenými nad střechu, zatímco ve skutečnosti je odvětrání realizováno čtyřmi ventilátory umístěnými v čelní stěně haly.

„K této úpravě nebylo dohledáno stavební povolení. Stavba během své existence několikrát změnila vlastníka, poslední vlastník ji získal v dražbě. Nepodařilo se prokázat, kdo zásah provedl," doplnil Lubomír Novotný.

Současný vlastník: Povolení máme

Současným vlastníkem objektu je firma Mach Drůbež. S ní vedl stavební úřad řízení o odstranění zmíněných dodatečných stavebních úprav.

„Konečným výrokem bylo rozhodnutí o uvedení do původního zdokumentovaného stavu, tj. způsob odvětrání do střešního pláště," popsal situaci Lubomír Novotný. Rozhodnutí o odstranění nepovolených stavebních úprav potvrdil v roce 2013 rozsudek soudu. Přesto k němu nedošlo.

Vlastník nechal vypracovat dokumentaci a požádal o vydání nového samostatného povolení na provedení odvětrání a spolu s ním i vybudování opatření, které by zamezilo šíření hluku, pachu a polétavých částic mimo areál.

Zároveň požádal krajský úřad o změnu integrovaného povolení – dokladu nutného pro provozování haly k chovu drůbeže. A krajský úřad toto integrované povolení vydal s tím, že odvětrávání bude zajištěno právě pomocí čtyř ventilátorů v obvodovém plášti, což je současný stav. Je zde podmínka, a to realizace protihlukové stěny a zvukově pohltivého obložení odrazivých betonových ploch a mobilních protihlukových zástěn.

„Objekt ve Škudlech má potřebná povolení pro provoz," sdělil Deníku Richard Mach z firmy Mach Drůbež. „Aktuálně Městský úřad (MěÚ) Přelouč vydal svým rozhodnutím z 10. srpna stavební povolení pro úpravy stavby pro chov drůbeže v Přelouči, Škudly. To umožňuje úpravu haly spočívající ve změně pro odvětrávání se současnou novostavbou – protihlukovou zdí. Zkušební provoz byl tímto rozhodnutím povolen," popsal Richard Mach.

„Protože se nedochovalo původní stavební povolení – pro jiného vlastníka – přistoupili jsme k úpravám, které mají zaručit, že provoz nebude mít negativní dopad pro prostředí i občany. Z nich se koneckonců proti shora citovanému rozhodnutí odvolali pouze čtyři ze šestnácti účastníků," doplnil Richard Mach.

„Se stavebním povolením, které posvětí úpravy provedené načerno, rozhodně nesouhlasíme. Proto jsme se – my, obyvatelé čtyř domů – odvolali. Pokud nám nepomůže město, ani kraj, který teď bude toto stavební povolení posuzovat, musíme k soudu," sdělil Miroslav Štajner.

Občané jsou podle jeho slov připraveni napadnout stavební povolení a případně i stavební odbor MěÚ Přelouč, ten konkrétně pro nečinnost. „Správně mělo město už po vynesení rozsudku krajského soudu v roce 2013 zajistit odstranění všech nepovolených úprav," dodal Štajner.

Celostátně neřešený problém

Město Přelouč se hájí tím, že za současné právní legislativy je velmi složité a pro obce finančně nákladné vymáhání odstranění nepovolených stavebních úprav.

„Jde o celostátně neřešený problém, na který poukazoval i veřejný ochránce práv. Kdyby město šlo do rizika a přistoupilo k odstranění stavby na svoje náklady nebo využilo soudního exekutora, občanům Škudel by to do budoucna mnoho nepřineslo," domnívá se Lubomír Novotný. Vlastník objektu by podle jeho názoru na základě nového stavebního povolení znovu budoval to, co bylo odstraněno, aby k tomu dostavěl navržená opatření.

Autor: Pavlína Roztočilová

24.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Mazuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po jasném vítězství ve volbách.

Hnutí ANO vyhrálo s přehledem i v Pardubickém kraji

AKTUALIZUJEME

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budou sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Pardubice v Třinci prohrály po gólu v nastavení

Pardubice – V posledních vteřinách přišli o bod. Fotbalisté Pardubic po více než měsíci prohráli, když v souboji čtvrtého týmu se třetím podlehli těsně domácímu Třinci. Východočeši své šance v utkání 12. kola FNL neproměnili, na konci utkání pak inkasovali po standardní situaci.

Kvůli tričku s mešitou bylo v Pardubicích u voleb opět rušno

Pardubický kraj – Volby v Pardubickém kraji byly poklidné. Až na xenofobní aktivisty je nikdo nenarušoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení