Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odvolání Tichého je prý jen vnitrostranický boj v ODS

Pardubice – Jednání o chybě v tendru na Pasáž bylo podle šéfa fondu svoláno účelově tak, aby chyběli Krejčíř a Stříteský.

23.8.2010 7
SDÍLEJ:

Machoňova pasáž Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Závažná chyba při zadávání veřejné zakázky, nebo mocenský souboj mezi dvěma stranickými rivaly?

Snaha o odvolání předsedy představenstva Městského rozvojového fondu Pardubice (MRFP) Milana Tichého ukazuje, že se předvolební boj v Pardubicích rozjel naplno.

Ve čtvrtek se sejde představenstvo MRFP a bude jednat o odvolání svého předsedy Tichého i místopředsedy Aleše Kopeckého. Doporučila jim to totiž rada města, která reagovala na kauzu s údajným předražením tendru na opravu Machoňovy pasáže o třicet milionů korun.

Vedení MRFP nadsazenou částku v zadání veřejné soutěže vysvětlovalo administrativní chybou advokátní kanceláře, která soutěž řídí. Radní se s tím ale nespokojili a požadují „hlavy“ Milana Tichého a Aleše Kopeckého.

„Všechno je to bouře ve sklenici vody. Udělala se z toho zbytečná kauza. Nejednalo se o předražení zakázky, ale pouze o formální chybu, která výběrové řízení neovlivnila. Celá kauza je vedená se snahou poškodit mou osobu před blížícími se komunálními volbami. Je to prostě vyřizování účtů,“ uvedl současný zastupitel města Milan Tichý, který je pátý na kandidátce ODS do městského zastupitelstva a lídrem této strany do sedmého městského obvodu, kde je momentálně starostou.

Nelogické odvolání?

Milan Tichý prý nechá svůj osud v rukou představenstva. Snaha o odvolání je ale podle jeho slov nelogická.

„Výtky, které dosud radní k práci vedení MRFP měli, rozhodně nesměřovaly k tomu, aby někoho odvolali. Vysvětlení celého problému se špatně uvedenou částkou bylo zcela prosté. Pokud tu ovšem byla snaha o to mě odstavit, tak je jasné, že někteří budou tvrdit, že mi nevěří a že jsem je nepřesvědčil. Je to ale zcela účelové,“ pravil Milan Tichý.

Odvolat předsedu představenstva MRFP těsně před komunálními volbami je podle jeho mínění hodně nestandardní krok. „Zvlášť když teď máme před sebou důležitou práci. Začínáme pracovat na opravě Pasáže a výstavbě ubytovny v Ohrazenicích,“ podotkl Milan Tichý.

Jeho slova potvrzuje i člen představenstva MRFP, jinak Tichého politický protivník, nynější zastupitel a kandidát na primátora za ČSSD Jindřich Tauber.
„Odvolávat vedení fondu pár měsíců před volbami je úsměvné. Proč to neudělalo vedení radnice třeba po dvou letech, když se s představiteli fondu tak nenávidí? Nikdo není bezchybný, ale tohle mi přijde jako vyřizování osobních účtů,“ prohlásil Tauber.

„Jsem přesvědčen o tom, že jde hlavně o spor uvnitř vládní koalice a dokonce uvnitř ODS. Tito lidé si mezi sebou vyřizují účty přes média,“ dodal Jindřich Tauber.

Tichý proti Demlovi

Milan Tichý se tím, že jde především o osobní spory, netají. Nejvíc prý „leží v žaludku“ současnému primátorovi Pardubic Jaroslavu Demlovi.
„Pan primátor bohužel v tomto případě nadřadil své osobní zájmy zájmům města a jeho obyvatel,“ myslí si Milan Tichý.
Jedním z důkazů nestandardnosti kroku radních je podle něj třeba i datum projednávání kauzy.

„Rada zasedala v době dovolených, takže na jednání chyběli náměstek primátora Alexandr Krejčíř a senátor Jiří Stříteský. Je zajímavé, že u obou se v době jejich nepřítomnosti objevila nějaká kauza, podobně jako u mě. Zdá se, že primátor Deml nás považuje za strůjce svého politického neúspěchu,“ pravil Milan Tichý.

„Je to ubohá snaha pana Tichého odvrátit své závažné manažerské pochybení,“ reagoval na slova šéfa fondu pardubický primátor Jaroslav Deml (ODS). „V podzimních volbách nikam nekandiduji a opravdu rád si odpočinu od politických rozmíšek. Přiznám se, že už mě opravdu unavují,“ nechal se slyšet pardubický primátor.

„Milan Tichý jako politik často selhává. Už v minulém volebním období byl odvolán z funkce předsedy představenstva, protože vzniklo podezření z některých netransparentních úkonů. I tato nová záležitost v očích mnoha lidí zavání korupcí. Věřím, že se nám ji podaří vyřešit dříve, než z toho bude ještě větší skandál,“ sdělil Deml.

„Není to normální“

„Je zajímavé, že na organizaci soutěže byla vybrána firma za půl milionu korun, když za podobnou práci v případě plaveckého areálu město zaplatilo 190 tisíc korun. Argument pana Tichého byl, že jde o skutečné profesionály. A pak se stane takové zásadní pochybení. Opravdu mi to nepřipadá normální,“ prohlásil pardubický primátor.

„Je také velmi zvláštní, že představenstvo fondu nedbá doporučení rady města. Možná jsou si lidé v jeho vedení jisti, že se jim nic nemůže stát,“ uzavřel Jaroslav Deml.

LUKÁŠ DUBSKÝ
TOMÁS DVOŘÁK

23.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení