Výzva mi vzala dech

Když jsem se dočetl o výzvě „Hlasujte o přesunu Památníku osvobození!“, docela mi to vzalo dech, že v souvislosti s revitalizací pardubických Tyršových sadů mohl někdo nastolit takovou debatu. Více čtěte ZDE.

Likvidace nebo odstranění tohoto památníku na hřbitov uráží zejména naše starší občany, přímé pamětníky nacistické okupace a osvobození Rudou armádou.

Protestuji proti tomuto postupu z několika důvodů. Jde o památník našim osvoboditelům, vojákům Rudé armády. Odstranění památníku by bylo naprosto nekulturním činem.

Většině pardubických občanů památník nevadí, ba naopak je připomínkou historie s výchovným vlivem na mladou generaci, že fašismus a likvidace našich vlastenců a židovských občanů byla něco velmi odporného.

Manipulace a odstranění památníku porušuje úmluvy o závazku starat se o hroby a památníky vojáků spojenecké koalice ve druhé světové válce. Odstranění památníku by Rusko považovalo přinejmenším za „politováníhodný nepřátelský akt“.

V neposlední řadě jde o umělecké dílo sochaře Josefa Malejovského a je turistickou ozdobou města.

Velmi dobře rozumím mentalitě nekulturních a ideologicky pomatených lidiček, kterým památník našich osvoboditelů, bez jejichž vítězství by byl náš národ určen k likvidaci, vadí.

Ušetřme si ostudu a více se o manipulaci s památníkem nebavme a nechme jej tam, kde je jako věčná připomínka vítězství dobra nad zlem.

Nevstupujme na tenký led, jako byl třeba plzeňský případ tahanic kolem sochy generála Pattona a představme si, kdyby nějaká neonacistická strana požadovala odstranění vojenských památníků spojeneckých vojáků, nebo nedávno realizovaného památníků našim vojákům, kteří provedli atentát na kata českého národa – protektora Reinharda Heydricha.

Dejme si do kontrastu dojemné pochovávání nacistických vojáků po exhumaci v Západočeském kraji, kdy by bylo na místě je pochovat spíše na německé půdě. Člověk by měl být soudný a používat správná měřítka, mít rozum!

Jaké by měly být úpravy?

K vlastní revitalizaci parku bych si přál, aby zahrnoval opravu nebo likvidaci prostoru přístupového schodiště, funkčních záchodů, zejména v období léta a kulturních akcí. Vysypané cestičky, ošetřované stromy, žádné betonové lavičky a zámkovou dlažbu, dohled městské policie proti pobíhání psů a funkční lavičky a kontinuální údržbu stavu. Takové úpravy, aby maminky s dětmi mohly vypustit svoje ratolesti bez obav na trávník, aniž by našly jehly a nebo se umazali něčím smradlavým od milovníků pejsků. Tedy nic náročného na investice, na co se mohou těšit některé firmy a jejich také architekti s přirozenou lidskou ambicí umístit v Pardubicích svůj stavební památník a zlikvidovat, nebo přemístit Památník osvobození (tento počin se dá zahrnout do rozpočtu stavebních prací), který je dílem jiného umělce a blízký jiné skupině občanů.

Věřím, že můj nepatrný hlas přispěje k podpoře zachování památníku na místě, tam, kde je a prostřednictvím Pardubického deníku zabrání vandalským činům lidí bez historické paměti.

Karel Hel