Den pro Tibet, kdy si svět připomíná výročí povstání proti čínské okupaci a nedodržování lidských práv v komunistické Číně, si připomněli i lidé na Pardubicku. Tibetskou vlajku na znamení sounáležitosti vyvěsila některá města i školy.

Vlajka a přednáška

Vyvěšení vlajky na pardubickém gymnáziu Mozartova předcházela přednáška dvou studentek.

„Každoročně jsme chodili na školní pořady připomínající Tibet a paní učitelka nás letos jako čtvrťáky požádala, zda bychom nechtěli akci organizovat. Studenti o tom vědí, možná jsou jen někteří líní přijít, ale víme, že mají ponětí o tom, co to má znamenat," uvedla studentka čtvrtého ročníku Lucie Černíková.

„Určitě je důležité si to připomínat. Lidská práva jsou důležitou otázkou a je správné vědět, že někde nejsou dodržována," dodala druhá přednášející Gabriela Uchytilová. 
Vlajku před gymnáziem budou letos také více hlídat.

Vlajka jim zmizela

„Stalo se nám minulý rok, že nám ji někdo večer ukradl. Zdali to byla nějaká klukovina, nebo nelibost místního obyvatele, jsme nezjistili a vlajku pořídili novou," prozradil ředitel gymnázia Marek Výborný. Vlajku Tibetu vyvěsila včera také pardubická radnice nebo Krajský úřad Pardubického kraje.

Alespoň gesto

„Považuji za vhodné, abychom si neustále připomínali, že na světě žijí lidé, kterým není umožněno svobodného života, studia či spravedlivě ohodnocené práce. Život obyvatel Tibetu není snadný a je naší morální povinností na tento stav, přetrvávající i v 21. století, stále upozorňovat alespoň tímto symbolickým gestem," komentoval pokračující tradici hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Akcent prezidenta

Z okna svého domu vyvěsil tibetskou vlajku i pardubický fotograf Michal Klíma. „Letos mi to připadá ještě vhodnější vzhledem k tomu, co při návštěvě Číny prohlašoval náš prezident o tom, že byznys je důležitější než morální hodnoty," nechal se slyšet Michal Klíma.

Podpořit symbolicky svobodu v Tibetu mohli lidé v Pardubicích také večer při cyklojízdě městem. Ta měla start před pardubickým divadlem.