„Ani na minutu jsem nelitovala toho, že jsem se společně s rodinou vydala na letošní olympiádu do britského Londýna. I když to nebyl zrovna nejlevnější výlet, byl to zážitek na celý život," svěřila se našemu Deníku pardubická vysokoškolačka Ivana Matičková.

„Ani jsem nečekala, že bude olympiáda v Londýně tak skvěle zorganizovaná. Jako návštěvníci jsme měli skutečně báječný servis – od zázemí přes kvalitní a přehledný informační systém a armádu dobrovolníků, kteří vždy s úsměvem a velkou ochotou  dokázali v případě potřeby pomoct nebo poradit," konstatovala Ivana Matičková.

Pozitivní dojmy

„Naše dojmy z Londýna byly velmi pozitivní. Měli jsme radost z toho, že se nám nakonec podařilo přímo na místě sehnat vstupenky na několik olympijských soutěží. Na vlastní oči jsme viděli dva zápasy v šestkovém volejbale a náramně si užili neskutečnou atmosféru ve fotbalovém svatostánku ve Wembley, kde jsme v kotli takřka osmdesáti tisíc diváků viděli jedno z utkání pozdějšího vítěze turnaje – Mexika," svěřila se pardubická vysokoškolačka.

„Přiznám se, že nás trochu překvapilo, že se nakonec nejvíce radovali právě Mexičané, protože nás předvedenou hrou nepřesvědčili o tom, že by mohli na olympiádě zvítězit. Ale takový už je sport," prohlásila Ivana Matičková.
„Atmosféra fotbalového turnaje nás opravdu nadchla. Diváci se výtečně bavili, dělali mexické vlny a příjemně mě překvapilo, že fandili oběma týmům. To bylo milé," pokračovala studentka, která v minulosti navštívila i fotbalové stadiony FC Barcelony, Benfiky Lisabon, AC Milán či Realu Madrid. „Londýnské Wembley mě ale ohromilo asi nejvíc – už z toho důvodu, jak moderně nyní vypadá," podotkla Ivana Matičková.

Ta si pochvalovala i to, že v Hyde Parku měla možnost na vlastní oči spatřit také triatlon či ženský maraton.
„Na to, že se v Londýně konala olympiáda, tak mi přišlo, že turistů v britské metropoli zase tolik není. Tyto mé domněnky potvrzovali i místní. Většina stálých obyvatel Londýna odjela v době olympiády raději mimo domov a ani poznávacích zájezdů v tento termín prý moc nebylo," všimla si pardubická studentka.

„Jedním z nejsilnějších mimosportovních zážitků pak byla možnost spatřit rozevřený londýnský most Tower Bridge. I místní pamětníci nám tvrdili, jak obrovské máme štěstí," pokračovala mladá Východočeška, která zavítala také do Českého domu.
„První dojem mě docela zklamal. Museli jsme zaplatit pět liber za osobu a pak vystát  pětihodinovou frontu, abychom si mohli koupit vstupenky na olympijské soutěže.  Ale zázemí, velkoplošné obrazovky, bar a občerstvení bylo skvělé. Jako Češi jsme v tomto ohledu určitě museli být velmi spokojení, protože bylo opravdu jen málo národních domů, do nichž měla vstup široká veřejnost. Proto třeba Slováci nechodili do Slovenského domu, ale do našeho," vysvětlila Ivana Matičková.

Překvapily tenistky

„Možná jsem jen čekala, že se bude v Českém domě trochu víc povzbuzovat, ale asi to bylo tím, že jsme zde zrovna nebyli  v době, kdy bojoval nějaký český olympionik o medaili," přemítala studentka, podle níž Britové sledovali i výkony českých sportovců.
„Hodně je překvapilo duo českých tenistek Lucie Hradecká – Andrea Hlaváčková, které vybojovalo stříbrné medaile. Věřili spíše Petře Kvitové, která je v Londýně známá i proto, že loni triumfovala ve Wimbledonu," uzavřela Ivana Matičková.