„Udělení kolaudačního rozhodnutí bránilo chybějící povolení odboru životního prostředí krajského úřadu. Ten po nás chtěl ke kolaudačnímu řízení i posouzení vlivů daného záměru na životní prostředí. Stavební úřad však toto nevzal v úvahu z prostého důvodu, že daný zákon platí pouze u novostaveb. V případě lakovny se ale jedná již o déle stojící halu, do které byla pouze umístěna výrobní linka. Proto úřad postupoval podle stávajících předpisů a kolaudaci schválil,“ uvedl vedoucí stavebního úřadu v Dašicích Lubomír Vlček.

S rozhodnutím, které znamená volný rozjezd průmyslové výroby v Dašicích, nesouhlasí sdružení OSZDZ.

„Přesvědčovali jsme úřady o neúnosnosti situace a obrátili jsme se i na veřejného ochránce práv – ombudsmana. Z jeho schůzky s dotčenými představiteli v dubnu 2006 vzešla dohoda, jak zapeklitou situaci řešit. Jádrem byl spor kolem procesu EIA (zkoumání vlivu na životní prostředí). Dohodli se, že ji nebude třeba předložit pro odborné stanovisko z hlediska životního prostředí, ale bude nutným předpokladem pro udělení kolaudace. Firma s tím, že má předložit EIU, vůbec nesouhlasí. MŽP na svém požadavku vícekrát trvalo. V dopise dašickému starostovi ombudsman zdůraznil, že ,na stavbu nelze vydat kolaudační rozhodnutí do doby posouzení vlivu stavby na životní prostředí a předložení stanoviska EIA´. Udivuje mě, že náš stavební úřad ignoruje dohodu s ombudsmanem i přípisy ministerstva,“ namítá Alena Janáková, předsedkyně OSZDZ.

„Interpretace dopisu je účelová,“ brání se starosta Dašic Jiří Hora. „Dopis totiž neuvádí žádný zákaz, ale jen připomíná již vyřešený spor s ministerstvem, týkající se zákona 100/2001 sbírky. Jak ale vyplývá z rozhodnutí stavebního úřadu, ten se vztahuje pouze na nové stavby, nikoliv tedy na halu, která již několik let stojí,“ řekl starosta.