Soud nyní rozhodl v kauze, která radnicí otřásla před pěti lety.
Tehdejší vedení města se rozhodlo podat na bývalou ředitelku žalobu kvůli zjištěním pochybením ve vedení příspěvkové organizace. Podle města to byl, lidově řečeno, tunel.
Markéta Ondroušková působila ve funkci ředitelky kulturního centra od března 2016.
Při svém nástupu sdělila, že organizace by měla být smysluplně manažersky řízena.
„Mým cílem je, aby bylo vnímáno pozitivně a aby ve společnosti převládal názor, že jsou za peníze z veřejného rozpočtu občanům a návštěvníkům Pardubic poskytovány kvalitní služby, které si lidé sami žádají, chtějí a využijí je,“ uvedla v roce 2016 Markéta Ondroušková. Organizaci s rozpočtem přes 26 milionů korun ale vedla pouze necelý rok. Město se smysluplného vedení ale nedočkalo.
Po stížnostech na řízení organizace, a především na sjednávání nevýhodných smluv, musel zasáhnout magistrát.
„Radnice měla řadu signálů, že Kulturní centrum nefunguje pod vedením Markéty Ondrouškové vůbec dobře. Proto jsme neotáleli a poslali do organizace kontrolní oddělení magistrátu, které naše obavy potvrdilo. Markéta Ondroušková mimo jiné uzavřela naprosto nevýhodnou smlouvu bez výběrového řízení na dobu neurčitou s předpokládanou hodnotou 1,4 milionu korun se společností HANAKO CZ s.r.o.,“ přiblížil náměstek primátora Jakub Rychtecký.
Firma tehdy měla monitorovat dotační příležitosti s vysokým paušálem 30 000 korun bez DPH měsíčně, bez ohledu na skutečně provedené práce, jejich kvalitu či konkrétní rozsah.
Exekuční řízení
Radnice se proto před pěti lety rozhodla podat na bývalou ředitelku žalobu. Nyní přišel rozsudek a rozhodnutí soudu je konečné. Ondroušková tak nyní musí městu nahradit vzniklou škodu a také zaplatit náklady na řízení před soudy včetně odvolacího řízení.
„Celková částka se tak i s úroky vyšplhala na více než 311 tisíc korun a každým dnem se díky úrokům z prodlení navyšuje. Dosud jsme od paní Ondrouškové úhradu neobdrželi, proto je ze strany města připravován návrh na zahájení exekučního řízení,“ dodal Rychtecký s tím, že město vyžaduje zodpovědné hospodaření s veřejnými prostředky.
Vedení města se po kauze rozhodlo Kulturní centrum města zrušit.
„Jeho původní agendu dnes samostatně vykonává mimo jiné Centrum pro otevřenou kulturu, pod které patří Divadlo 29 a Galerie města Pardubic. Zelenou bránu provozuje Turistické informační centrum Pardubice, objekt Kulturního domu Hronovická dnes spravuje Dům dětí a mládeže Alfa a Kulturní dům Dubina má pro změnu pod správou Dům dětí a mládeže Beta,“ doplnila mluvčí města Iveta Koubková.