Vedle slavnostního oběda na hotelové škole čeká prezidenta autogramiáda jeho nové knihy

Studenti se ptali prezidenta

Hlava státu zavítala i do zcela zaplněné auly pardubické univerzity. V plánu byla totiž diskuze na aktuální témata se zástupci akademického senátu, ale i studentů.

ONLINE PŘENOS Z DISKUZE

10:47 - Prezident Václav Klaus právě dorazil do auly pardubické univerzity - vítá ho potlesk.

10:56 - Prezident Václav Klaus zahájil projev ke studentům. Publikum v aule tvoří středoškoláci, studenti univerzity nastoupí do školy až koncem září. V proslovu prezident odsoudil zablokování předčasných voleb jako zbytečnost.

10:58 - Započala diskuze

10:59 - První tazatel se ptá, s jakým pocitem před 15 lety podepisoval Václav Klaus listiny vznikající pardubické univerzity. Odpověď V. Klause: To je otázka, která vypadá, jako bych si ji zaplatil. Podepisoval jsem to těžkou rukou. Jsem ze vzniku nových škol poněkud rozpačitý. Aby úplně v každém větším městě byla vysoká škola, považuji za fatální chybu a úder do kvality našeho školství. Nesmírně mě to trápí. Mimochodem, před asi dvanácti lety jsem byl na Palackého univerzitě požádán, abych vystoupil k padesátiletému výročí školy. Jelikož jsem pilný a pracovitý, tak jsem začal pátrat, co prezident Beneš, který měl proslov k zahájení fungování univerzity, vlastně říkal. Zjistil jsem, že i on tehdy pronesl věty, že se obává nárůstu počtu vysokých škol a devalvace kvality a měl jsem pocit, že jsem mu ten proslov snad napsal já. Nemá to ale být narážka nebo komentář na pardubickou univerzitu.

11:08 - Další otázka se týká polarizace společnosti na pravici a levici. Odpověď V. Klause: Nikdy to nebylo o ničem jiném, tento konflikt tam je vždy zabudován. Já si nemyslím, že dnes došlo k nějakému mimořádnému zostření tohoto konfliktu v naší zemi. Vždy spíše kritizuji, že se to přenáší na osobní bázi a výstupech politiků. Kéž by byl u nás ostrý pravolevý konflikt, já bych si jej přál.

11:12 - Může Čína nahradit USA v roli tahouna světové ekonomiky? Hrozí návrat krize 30. let a návrat světové války? Odpověď V. Klause: Pouze panika, která byla kolem krize vytvořena, ji přirovnávala ke krizi 30. let. To, jestli ekonomika padne o tři nebo čtyři procenta nebo nezaměstnanost vyšplhá na osm procent, je poměrně nepoměřitelné. Tehdy se jednalo o pády ekonomik o čtvrtinu produkce. V současnosti se jedná pouze o mediální bublinu. Uvědomte si, že v posledních třech letech rosla o více než šest procent ročně, takže za poslední tři roky jsme zažívali velmi rychlý ekonomický růst.

11:19 - Nemluví se příliš o vysokých skocích státního rozpočtu. Nemáte pocit, že se něco zanedbalo ve státním rozpočtu, že se příliš utrácelo? Odpověď V. Klause: O tom, že se naše ekonomika dostávala do obrovského zadlužení i v dobách ekonomického růstu, je známá věc. Že se měly deficity krátit právě v této době, to je věc jasná. Problém našich veřejných rozpočtů je, že v nich velmi nízký manévrovací prostor, který vede k tomu, že ministr financí příliš šancí něco změnit nemá.

11:22 - Jaká je předpokládáná doba finanční krize? Odpověď V. Klause: Naše republika žádnou finanční krizí netrpí, u nás je spíše krize standartního nefinančního typu. Finanční krizí trpí zejména Spojené státy.

11:28 - Jaký je váš názor na státní maturity a vynakládání prostředků na ně? Je to dost 'nevymakané' a projekt se už letos měl rozjet, studenti nevědí, co bude dál? (potlesk) Odpověď V. Klause: Nemám žádný přelomový názor. Považuji státní maturity za zbytečnost a schválnost. Plně bych důvěřoval středním školám, jejich učitelům a ředitelům, že vás umí férově ohodnotit. (potlesk) Víc bych věřil řediteli, než úředníkovi ministerstva školství.

11:31 - Litujete někdy svých rozhodnutí? Odpověď V. Klause: Samozřejmě, nikdo nejsme robotem, ale člověk musí svá rozhodnutí provádět s takovou silou, aby si jej sám obhájil.

11:32 - Poslední dva tři roky tajné služby zmiňují vyšší aktivity ruských špionů okolo významných podniků v České republice. O vás je známo, že jste jeden z prorusky založených politiků. Jak nahlížíte na ten zájem a jaká byste navrhl opatření? Odpověď V. Klause: Jak jste prosím přišel na to, že jsem prorusky založený? V současnoti chápu Rusko jako samostatný soudobý stát, nikoliv jako někteří za Sovětský svaz. O tom, že bych si hrál na kontrašpióna a věděl, kolik kde máme špionů, opravdu nevím.

11:36 - Co si myslíte o soukromých školách, kam se studenti dostanou ne díky znalostem, ale díky finanční podpoře rodičů? Odpověď V. Klause: O vysokých školách jsem hovořil již dříve. Já zatím nemám pocit, že by soukromé vysoké školy byly těmi agresivními štikami, které by nabízely kvalitní konkurenci státním ústavům. Zatím ne. Ale uvažoval bych jinak. Zvykli jsme si automaticky považovat úroveň vzdělání jako kvalifikaci pro určité povolání. Drtivá většina našich organizací jsou podniky soukromé a tam nikdo nezkoumá, jestli a jakou máte vysokou školu, ale to, jestli něco umíte nebo ne.

11:39 - Kdy jste se poprvé začal zajímat o globální oteplování a proč vás tato otázka tolik zajímá? Odpověď V. Klause: Protože to považuji za jednu ze základních podmínek života. Kdysi mě v Americe požádali, abych se zkraje roku 1992 zúčatnil diskuzního pořadu, kde měl být i hostem senátor z Tennessee. Témata byla dvě - pád komunismu a konference o změnách klimatu. Já si jméno toho senátora nezapamatoval. Později vyšlo najevo, že to byl Al Gore, budoucí viceprezident a toho já jsem pomalu v té debatě nenechal ani otevřít pusu.

11:43 - Debata končí, prezident se nyní podepíše do pamětní knihy univerzity. Rektor univerzity Jiří Málek děkuje publiku za účast a položené dotazy. Prezident Klaus se loučí se studenty žertovně slovy: Učit se, učit se, učit se.

Pondělní program prezidenta

Oficiální přivítání se uskuteční na budované třípatrové dálniční křižovatce v Opatovicích nad Labem, poté se prezidentův program soustředí do Pardubic, kde se setká s místními politiky, čeká ho beseda se studenty univerzity a navštíví firmu Era, výrobce následovníků známého lokátoru Tamara. První dáma Livie Klausová pojede navštívit Lázně Bohdaneč.

Úterní program je věnován obcím a městům na Chrudimsku a ve středu zavítá na Svitavsko, kde svůj program ukončí v Poličce.

Deníku se už nyní podařilo získat několik perliček z jeho programu. Známe například menu dnešního oběda, který pro něj jako svou maturitu připravují studenti pardubické hotelové školy.

Ke slavnostnímu přípitku se bude podávat Martini Dry, následuje marinované carpaccio z ananasu s variací salátů, chlebovým chipsem a balsamicovou redukcí, poté Drůbeží consommé s domácími nudlemi a zeleninovým julienne.

Hlavním chodem mají být medailonky z vepřové panenky, proložené cibulovým ragú a šťouchané smetanové brambory s listovým špenátem, jako dezert pak mousse z lesních plodů s čokoládovou omáčkou. Podávat se bude rakvické červené – Frankovka, ročník 2008.

Odpoledne si mnozí asi nenechají ujít také autogramiádu nové prezidentovy knihy „Modrá planeta v ohrožení“. Publikace navazuje na předcházející titul „Modrá, nikoli zelená planeta – co je ohroženo: klima nebo svoboda?“ Autogramiáda začíná v 17.10 hodin v knihkupectví Hélios na Pernštýnském náměstí.