Středa

15.45 Prezident Zeman absolvovuje tiskovou konferenci, po jejímž konci ukončí druhou letošní návštěvu Pardubického kraje.

14.50 Redaktor Deníku Lukáš Dubský právě hovoří s prezidentem, rozhovor si můžete přečíst v zítřejším vydání Deníku.

14.15 Prezident Zeman nyní obědvá v hotelu Slavia, jedná se o uzavřenou společnost. Od půl čtvrté je přípravena tisková konference pro novináře.

13.35 Nyní se prezident přesouvá do hotelu Slavia. Na náměstí čeká na Zemana netrpělivě dav lidí.

13.30 Miloš Zeman: "Dozvěděl jsem se, že na kámen se klepe pětkrát - do každého rohu a naposled do středu. Doufám, že po našem poklepu se kámen nerozpadne..!

13.15 Prezident se přesunul do parku, kde poklepe na základní kámen nového závodu.

13.00 Prezident se dostává k aktuálnímu problému, tedy imigraci. Podle Zemana je migrace organizovaná, hovoří o síti převaděčů, Evropská unie prý nedokáže uhlídat své vnější hranice.

Prezident ve Svitavách - opět červené trenky12.52 V publiku se mává červenými trenkami! Miloš Zeman reaguje vtipně. Jeden z občanu přišel za Zemanem a trenky mu věnoval se slovy: "Pan prezident přijel možná na ostro, proto mu jedny daruji".

12.50 V diskuzi o občany si prezident neodpustil vulgarity: "I mezi lékaři jsou idioti.."

12.45 První dotaz položila dáma z domova důchodců z Hradce nad Svitavou, následně prezident dostává kytičku.

12.37 Starosta Svitav prosí prezidenta o pomoc při podpoře sportu, hejtman zase upozorňuje na vleklý problém silnice R35. Dále se probírají tradiční téma, tedy zaměstnanost či průmysl v regionu. Zeman: "Vyrostla nám tu celá generaci lidí, kteří žijí ze sociálních dávek a nechtějí pracovat."

12.35 Mezi veřejností se proslýchá, že při znovuotevření hotelu Slavia bude část odpůrců prezidenta nějakou formou protestovat.

12.30 Přichází prezident Miloš Zeman, v doprovodu hejtmana a starosty Svitav Davida Šimka.

12.25 Zajímavost: mezi občany se objevil i Vlastimil Pechanec, muž, který byl v roce 2003 odsouzen za rasově motivovanou vraždu Roma.

12.24 Miloš Zeman dorazil do Svitav, kde na něj čeká zaplněný sál centra Fabrika. Mezi lidmi jsou vidět jak příznivci, tak odpůrci prezidenta Zemana.

11.30 Prezident Zeman ukončil besedu s občany Lanškrouna. Hovořilo se opět o uprchlících, o obavách lídí, ale i o prezidentské ochrance a zdraví hlavy státu. Nyní se prezidentská kolona přesunuje na Svitavsko, kde má prezident další program.

10.40 Prezident Zeman se dnes setká s obyvateli Lanškrouna a Svitav, odpoledne svou třídenní návštěvu Pardubického kraje ukončí.

Dnešní program prezidenta Miloše Zemana

Lanškroun

10:20-10:45 setkání s představiteli města Lanškrouna

10:50-11:30 setkání s občany Lanškrouna na náměstí

Svitavy

11:55-12:25 setkání s představiteli města Svitavy

12:30-13:10 setkání s občany města Svitavy ve Fabrice

13:15-13:45 setkání se zástupci Schaeffler Group a firmy INA Lanškroun a poklepání na základní kámen nové budovy v centru města Svitavy (za účasti zástupců firmy z ČR, SRN, Pardubického kraje, města Svitavy, Lanškrouna a zaměstnanců firmy)

13:45 přestřižení pásky na rekonstruovaném hotelu Slavia

15:30-16:00 tisková konference v hotelu Slavia

Úterý

17:30 - Druhý den návštěvy zakončil prezident besedou s občany v kině. Hovořilo se o nezaměstnanosti, krásách Jablonného nad Orlicí i inkluzi. Kino se nachází jen přes silnici od hotelu, kde je Miloš Zeman ubytován. Program na Orlickoústecku zakončí zítra v Lanškrouně a poté se přesune na Svitavsko.

16:58 - Začalo setkání s občany v kině, čímž prezident dnešní program zakončí. Hotel, v němž je prezident ubytován, je jen přes silnici od kina.

16:19 - Prezidentská kolona dorazila do Jablonného. V centru města kvůli tomu na čas stála doprava. Lidé se přesunují do kina na besedu.

16:02 - Příjezd prezidenta očekává Jablonné nad Orlicí, kde má v plánu další setkání s občany.

15:03 - Prezident vstoupil do pěchotního srubu KS14 U Cihelny, kde se pokloní památce četaře Arnošta Hrada.

12:31 - Na besedě se zaměstnanci firmy Buhler CZ se hovoří o česko-polském pohraničí i o migraci do velkých měst. Prezident se poté přesune na pracovní oběd s podnikateli z regionu.

Prezidenta provezli po firmě vláčkem12:08 - Prezidenta po firmě provezli vláčkem.

11:50 - Před dvaceti minutami se prezident přesunul do firmy Buhler CZ, kde si prohlédne výrobní prostory a pohovoří se zaměstnanci.

11:17 - Při besedě se hovořilo také o Islámském státu, o nezaměstnanosti, životní úrovni důchodců i průměrných mzdách.

11:12 - Beseda v Divišově divadle: Hovoří se o zaměstnanosti v regionu, těžebních limitech i uprchlické krizi. Vystaven je dar, který prezident dostal od města Žamberk, paličkovaná krajka.

10:49 - Prezident odjíždí na setkání s občany do Divišova divadla.

10:38 - V Divišově divadle už na prezidenta čekají jeho příznivci. Setkání s nimi začne v 11.15 hodin.

10:19 - Prezidenta přivítal starosta města Žamberk Jiří Dytrt. Miloš Zeman chválí krásné počasí.

10:04 - V Žamberku na náměstí očekává pár desítek občanů příjezd prezidenta. Hlava státu se v 10.15 hodin setká s představiteli města. Dále má v plánu setkání s občany a návštěvu firmy Buhler CZ.

10:00 - Prezident Miloš Zeman má při své dnešní návštěvě dorazit do Žamberka, Králík a Jablonného nad Orlicí.

Pondělí

16:55 - Setkání s občany skončilo. Zítra prezident navštíví Žamberk, Králíky a Jablonné nad Orlicí.

16:49 - Dotazy na hlavu státu v Zámrsku se týkají kancléře, skladu munice ve Slatině, předškolního vzdělávání i přijímání imigrantů.

16:35 - Ivana Zemanová ukončila návštěvu dělostřelecké tvrze a odjíždí do Dolní Moravy do hotelu Vista, kde ji čeká odpočinek a večeře. Druhý den návštěvy prezidentského páru v Pardubickém kraji čeká již Ivanu Zemanovou jen soukromý program.

V parku v Zámrsku čekají dva kominíci, kteří svůj nesouhlas chtějí vyjádřit pomocí červených trenýrek

16:15 - V parku v Zámrsku čekají na prezidenta kromě dvou stovek lidí také dva kominíci, jeden z nich je místostarosta sousedního Dobříkova. Ochranka jim sice sebrala štětky, ale mají s sebou červené trenýrky. Chtějí tak vyjádřit svůj nesouhlas s prezidentem.

15:50 - Manželka prezidenta položila květiny k pietnímu místu věnovanému obětem předválečného období a pokračuje v prohlídce tvrze Bouda.

15:40 - Prezident Zeman dorazil do Zámrsku s asi desetiminutovým zpožděním. Nejprve si prohlédl archiválie, pobesedoval se zastupiteli a chystá se i beseda s občany v místním parčíku.

15:20 - Ivana Zemanová a její doprovod se seznamují s Boudou, kterou tvoří pět objektů tzv. srubů, postavených v nejvyšším stupni odolnosti. Stropy a stěny orientované směrem k nepříteli jsou tvořeny vrstvou železobetonu o tloušťce 3,5 metru. Měly odolávat účinkům všech tehdy známých zbraní. Výstavba tvrze byla zahájena 1. října 1936 a stavba byla dokončena za neuvěřitelných 24 měsíců. Podle období výstavby zde pracovalo 250 až 800 dělníků.

Z prohlídky archiválií v Zámrsku15:15 - V Zámrsku očekávají příjezd prezidentské kolony. Ve státním archivu ukáží prezidentovi např. matriku ze 16. století.

15:05 - Ředitel Králické pevnostní oblasti Petr Štemberk vítá Ivanu Zemanovou, která dorazila do dělostřelecké tvrze Bouda. Společně odchází na prohlídku Boudy, která je jedním z mnoha objektů československého opevnění, jež bylo budováno ve třicátých letech minulého století jako příprava na obranu republiky. Bouda je jednou z pěti stavebně dokončených československých tvrzí a jako jediná z nich je dnes ve své původní podobě přístupná veřejnosti.

14:12 - Miloš Zeman zavítal také do pardubické firmy Retia, která nedávno uzavřela smlouvu s izraelskými zbrojaři o výrobě komponent pro systém Iron Dome, který chrání města před ostřelením. Prezident si ve firmě prohlédl radary, které firma produkuje a dodává i české armádě. Jako dárek dostal od ředitele Retie Petra Nováka i model radarového systému Revisor, který už využívá i česká armáda. 

14:05 - Ivana Zemanová odjíždí směr Těchonín na Orlickoústecku, kde má navštívit Muzeum československého opevnění - dělostřeleckou tvrz Bouda. Objekt se počátkem 90. let minulého století podařilo zpřístupnit díky nezištné pomoci několika desítek dobrovolníků. V roce 1995 dělostřeleckou tvrz Bouda zapsalo ministerstvo kultury do seznamu kulturních památek.

12:30 - Prezident opustil krajský úřad. Čekání na něj využila organizace Blok proti islámu, která mezi Zemanovými příznivci šířila své názory. Vyzývala také k podpoře současného radního Jaromíra Duška v příštích krajských volbách.

12:25 - V salonku restaurantu Via Ironia začíná oběd na pozvání náměstkyně hejtmana Jany Pernicové.

11:51 - Prezident se setkává se zástupci příspěvkových organizací Pardubického kraje. Setkání probíhá za zavřenými dveřmi.

11:50 - Ivana Zemanová nasedá do auta a odjíždí do Vysokého Mýta, kde má obědvat v restaurantu Via Ironia.

11:40 - Děti z pardubického domova si připravily pro první dámu České republiky krátké představení. 

11:39 - Setkání s prezidentem v sále Pardubického kraje končí. Prezident se podepisuje do pamětní knihy a křtí novou krajskou publikaci. "Jakým kvantem polít knihu? Vypijeme polovinu a zbytek vylijeme na knihu. Krásná kniha, vřele doporučuji," řekl. Dostal také pardubický perník. "Vysvětlím lékařům, že neobsahuje cukr," říká a hejtmanovi Netolickému předává kožený set včetně pásku. "Hejtman Netolický je nejštíhlejším hejtman v ČR, má v pase 90 cm," uvádí.

11:35 - Následují dotazy na úroveň poslaneckých zákonů, který pokládá senátor Martínek, a na přímou volbu starostů, na niž se zeptal starosta Zdechovic Robert Chutic. "Jsem pro přímou volbu starostů i hejtmanů," uvedl Zeman.

Příjezd Miloše Zemana před krajský úřad Pardubického kraje11:29 - "Nejsou dotazy. Pak je Pardubický kraj asi v pořádku, když nemá jako jediný kraj v ČR žádné problémy," řekl následně prezident. V sále je oproti lednu méně hostů a nikdo se na nic neptá. Situaci zachraňuje připravený hejtman. Zeman následně vtipkuje, ža každý politik by si měl projít psychiatrickou léčebnou ne jako návštěvník, ale jako pacient. "Intenzivní pobyt by některým politikům prospěl," říká. "Já se tam zatím nechystám," reaguje hejtman. 

11:25 - Ivana Zemanová hovoří s vedením Dětského domova Pardubice o tom, co je těší a co trápí. Na konci setkání se vzácná návštěva zapíše do pamětní knihy. Nadační fond Ivany Zemanové, který založila po zvolení svého muže do prezidentské funkce, pomáhá nejčastěji právě opuštěným dětem (podporuje například Klokánky), seniorům a lidem v nouzi.

11:19 - První otázka v diskuzi s prezidentem Zemanem nebyla položena, v sále zaznělo trapné ticho. Následně se zeptal radní Dušek na prognózu uprchlické krize. "Ekonomičtí migranti převažují. Z Německa se budou vracet do Česka a my se přestaneme radovat, že to zažívají jen jiné státy. Budeme se divit, když sem zamíří půl milionu neasimilovaných uprchlíků. Kdyby to byli Ukrajinci, žádný velký problém by to nebyl," řekl Zeman s tím, že není vyloučeno, že se jedná o organizovanou invazi. "Existují desetitisíce převaděčů," podotkl. Zároveň také řekl, že Evropě by mohli uprchlíci způsobit potíže, rozvrat politické, sociální i ekonomické struktury. "Kdyby se do Česka nahrnuli Ukrajinci ve velkém množství, tak se jim hranice otevřou," podotkl k prezidentovým slovům hejtman.

11:15 - Manželka prezidenta Miloše Zemana vstoupila do pokoje takzvané 4. rodinné skupiny. Na pokoji se setkává s dvouletou Dominikou, dvanáctiletým Zdeňkem, patnáctiletou Kateřinou a šestnáctiletým Gabrielem. Předává dětem dárky, odpovídá na jejich dotazy.

11:10 - Ivana Zemanová dorazila do Dětského domova Pardubice v ulici Ke Tvrzi. Přivítala ji ředitelka domova Zdenka Hrubešová. V tomto dětském domově pečují o děti ve věku obvykle od tří do osmnácti let nebo nejdéle do šestadvaceti let - do doby ukončení jejich studia. Všechny děti mají soudem nařízenou ústavní výchovu. Vila, ve které domov sídlí, byla postavena již v roce 1898, o sedmnáct let později budovu pro tehdejší sirotčinec zakoupil Pardubický okres. O té doby až do dnešních dní zde nalézají opuštěné děti svůj nový domov.

11:08 - "Návštěva Pardubického kraje je pravděpodobně poslední před krajskými volbami. Rád bych poděkoval vedení kraje i opozici. Zastupitelstva jsou věcnější, nepřevládají osobní útoky a jde o diskuzi s argumenty," řekl prezident Miloš Zeman. Hovoří také o podpoře startovacích bytů, vytýká kraji, že je zde jen jeden hospic. Následuje diskuze.

Příjezd Miloše Zemana před krajský úřad Pardubického kraje11:07 - "Program prezidenta při návštěvě Pardubického kraje je bohatý a pestrý," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Následně musela být opravena technická závada na zvuku. Hejtman poté informoval o rozpočtu Pardubického kraje, investorech a investicích v kraji a dodal, že kraj potřebuje pomoci s infrastrukturou.

11:04 - Prezident Miloš Zeman dorazil do jednacího sálu krajského úřadu. Odložil hůlku.

10:58 - "Jsme rádi, že prezident opět dorazil do našeho kraje," uvedl ke druhé letošní návštěvě hlavy státu radní Jaromír Dušek. "Je to výsledek toho, že umíme zorganizovat setkání, kde jsou i jeho odpůrci. Prezident tak má pocit, že nejsme Potěmkinovou vesnicí," dodal.

10:51 - Do sídla kraje dorazil i senátor Radko Martínek (ČSSD), starostka Přelouče Irena Burešová (ODS) či starosta Hlinska Miroslav Krčil (ČSSD).

10:39 - Prezident je nyní na schůzce s hejtmanem Netolickým. Krajští zastupitelé a pozvaní starostové měst a obcí Pardubického kraje se přesouvají do jednacího sálu krajského úřadu, kde se v 11 hodin se Zemanem setkají.

10:32 - Prezidentská kolona dorazila před krajský úřad. Hlava státu sedí ve čtvrtém vozidle, přijíždí i s první dámou Ivanou Zemanovou. Vítá jej hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Na místě je i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček a kancléř Vratislav Mynář. Ozývá se potlesk a pochvalná slova na adresu hlavy státu, který je například dle jednoho z přítomných nejpracovitější politik v České republice. 

10:27 - Průjezd prezidentské kolony se obchází bez problémů. Před krajský úřad již dorazil radní Jaromír Dušek (SPO) i historik Velké pardubické Martin Šabata.

10:23 - Ochranka rovná hrstku novinářů, někteří čekající si krátí čas čtením Pardubického deníku. Objevil se i první odpůrce.

10:20 - Před budovou Krajského úřadu Pardubického kraje v Pardubicích již netrpělivě vyhlížejí prezidentskou kolonu tři desítky lidí. Na místě jsou také příslušníci městské a státní policie a ochranka hlavy státu.

-----------------------------------------------------------------------------

ČTĚTE: Na prezidenta v lednu čekali také odpůrci 
s červenými kartami, ale málo

-----------------------------------------------------------------------------

ČTĚTE: Příjezd prezidenta je také úkolem pro krajské policisty

-----------------------------------------------------------------------------

ČTĚTE: Kraj navštívil prezident už půl roku po zvolení

-----------------------------------------------------------------------------

Miloš Zeman je v kraji už potřetí během svého funkčního období. Pokaždé se zastavil v krajském městě, další zastávky se pak již lišily.

Tentokrát navštíví Zámrsk, Žamberk, Králíky, Jablonné nad Orlicí, Lanškroun a Svitavy. Už podruhé během letošního roku musí také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a jeho kolegové vymýšlet, co dát jako dar prezidentovi České republiky.

„Samozřejmě nemůže chybět perník, tentokrát to bude kazeta s perníkovými minidezerty od firmy JaJa. Druhým dárkem je speciální výtisk připravované fotografické knihy Pardubický kraj v proměnách času," uvedla mluvčí kraje Zuzana Nováková.

Prezident se letos v lednu nechal slyšet, že další návštěvu Pardubického kraje uskuteční zase za rok. Nakonec do východních Čech přijíždí dřív, než plánoval.

Program návštěvy prezidenta Zemana v Pardubickém kraji - listopad 2015