Pro rok 2024 bude průměrná cena tepla činit 752 Kč/GJ. Podle elektrárny si tak běžná domácnost navíc připlatí necelých 355 korun měsíčně. I přesto bude mít stále levnější teplo, než domácnosti s jinými zdroji vytápění.

Oproti letošku se tak cena za jeden gigajoule zvedne asi o 125 korun.

Společnost, podle její mluvčí Hany Počtové, během dvou let zvyšovala ceny minimálně, protože chtěla ochránit spotřebitele před dopady zdražování.

Zastupitelé rozhodli o nové podobě mostu kapitána Bartoše
Město rozhodlo. Podívejte se, jak bude vypadat nový most kapitána Bartoše

Podle elektrárny je současná změna ceny ovlivněna nejen rostoucími náklady na výrobu a distribuci tepelné energie, ale i zvýšením sazby DPH či neposkytnutím slibované podpory.

„Důvěřovali jsme ujištěním vlády České republiky, že teplárenství a tedy především jeho zákazníkům, bude poskytnuta státní podpora, a přizpůsobili jsme tomu i naše ceny v předešlých letech. Slíbené vládní podpory jsme se však nedočkali,“ řekl Karel Čipera, ředitel společnosti EOP Distribuce, která zajišťuje dodávky tepla do 63 tisíc domácností.

Odběratelé tepla z opatovické elektrárny budou přes navýšení i v příštím roce stále patřit k odběratelům s jednou z nejnižších cen tepla.

„Zůstáváme oproti alternativním zdrojům vytápění a ve srovnání například s plynovými teplárnami výhodnou a zajímavou variantou, byť jsme již byli nuceni promítnout do ceny tepla všechny okolnosti spojené se zvýšením vstupních nákladů. Naši zákazníci tak zaplatí jednu z nejnižších cen za teplo v rámci dálkového vytápění v České republice,“ dodal Čipera.

Připravují modernizaci zdroje

Elektrárna zároveň dodává, že cenu tepla se podařilo udržet hluboko pod očekávaným celorepublikovým průměrem.

„Naším cílem je teplo vyrobit bezpečně a s minimálním dopadem pro životní prostředí. Abychom byli schopni našim zákazníkům dodávat ekologicky vyrobené teplo na stále příznivé cenové úrovni v porovnání s ostatními zdroji, připravujeme modernizaci zdroje v řádu několika miliard,“ popsala přístup elektrárny její výkonná ředitelka Romana Zadrobílková.

Z Opatovic rozvádějí horkovody teplo vznikající při výrobě elektřiny spalováním uhlí nejen do Hradce, ale i do Pardubic, Chrudimi, Lázní Bohdaneč a dalších menších obcí. Teplo z ní proudí také do nemocnic, škol a podniků.