Další petice v krajském městě je na obzoru. Opět jsou za ní opoziční sociální demokraté, kteří tentokrát chtějí ovlivnit připravovaná pravidla prodeje městských bytů. Pokud občané jejich petici podpoří, hodlá ČSSD prosazovat, aby městské domy mohla koupit i bytová družstva.

Zastupitelé Pardubic schválili – po bouřlivém jednání – zásady pro prodej městských bytů před letními prázdninami. Sociální demokraté se však do nich budou ještě snažit zapracovat některé změny. Na zářijovém zastupitelstvu chtějí přidat další možnost, a tou je prodej domů bytovým družstvům.

ČSSD: Pomůže to městu i nájemníkům

„Prodej bytů bytovým družstvům by pomohl jak městu, tak samotným lidem, kteří jen těžce shánějí finanční prostředky na koupi svého bytu,“ říká Jan Tichý (ČSSD) s upozorněním na malý počet zájemců o koupi bytu, kde řada lidí není schopna zaplatit městem požadované částky za svůj byt. V mnohých domech tak podle Tichého vzniká patová situace – není v nich přes 50 procent zájemců, jak Zásady pro prodej bytů a domů, schválené na červnovém zastupitelstvu, požadují. „Pokud by se podařilo přidat do Zásad pro prodej bytů prodej družstvům, nikdo by na tom netratil – město by získalo peníze do městské pokladny a lidé by spláceli byt v nájmech, takže by se jejich finanční situace vůbec nezhoršila, spíše by zůstala zcela stejná,“ soudí Jan Tichý. Výhodou podle něj je, že by město nemuselo řešit neprodané byty, a s tím spojenou jejich správu či údržbu.

Opozice tak nyní bude lidem rozesílat dopisy, ve kterých je požádá o podpis pod petiční listinu, která by měla zastupitele přimět k zařazení dalšího bodu do „Zásad“. „Sociální demokracie tento bod chce navrhnout, aby pomohla lidem si byt koupit – pokud nebude mít u lidí dostatečnou odezvu, nebudeme jej v září navrhovat,“ podotkl Jan Tichý, který sám není členem Zastupitelstva města Pardubic, ale působí v prvním městském obvodu. Za dostatečný zájem považuje alespoň 60 procent nájemníků, jež bydlí v domech, které jsou určeny k prodeji.

Co je však již nyní jisté, byty v majetku města se budou prodávat jejich nájemníkům již za méně výhodných finančních podmínek, než tomu bylo za předcházejících pravidel prodeje.