Na 70 procent dnes jednat nebudeme. Pardubičtí opoziční politici jsou skeptičtí a nevěří, že by se na dnešním mimořádném zasedání zastupitelstva podařilo schválit jimi navržený program.

Ten je přitom úplně stejný, jako byl minulý týden, kdy zasedání po tříhodinových obstrukcích skončilo fiaskem. Radniční koalice sice v tomto týdnu ohlásila některé ústupky opozici, ta ale trvá na projednání navržených bodů.

„Projednání těch pěti bodů je pro nás alfou a omegou. Pokud se to opět nepovede, tak podnikneme právní kroky," vysvětlil opoziční zastupitel za ODS Karel Haas.

Následovala by pravděpodobně stížnost na ministerstvo vnitra, která by mělo přezkoumat, zda koaliční politici jednají v souladu se zákonem o obcích, když na zasedání zastupitelů nechtějí pustit na program některé kontroverzní body.

Haas prý s primátorem Pardubic Martinem Charvátem jednal, ale kompromis ohledně obsahu jednotlivých bodů se jim nalézt nepodařilo. „Bylo mi řečeno, že pokud se opozici nepodařilo nalézt dostatek hlasů, tak program neprojde," podotkl Karel Haas.

MÁLO HLASŮ

Opozičních zastupitelů je 17, jeden bude dnes na jednání chybět. Opozice prý sice má domluvené dva hlasy od koaličních politiků, to ale stále nebude stačit ke schválení programu.

Radniční koalici se nelíbí především bod, ve kterém by se měla projednávat příprava územního plánu a s tím spojený pokus o odvolání náměstkyně Heleny Dvořáčkové z funkce pověřeného zastupitele pro tvorbu nového územního plánu. „Bod, který se týká personálních změn je pro mě nepřijatelný," potvrdil Deníku primátor.

„Primátor tvrdí, že projednání tohoto bodu neumožňuje koaliční smlouva. To ale není pravda, jelikož nechceme paní Dvořáčkovou odvolávat z funkce náměstkyně," řekl zastupitel Petr Klimpl.