Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opozice se obává o osud přednádraží. Termíny jim připadají nereálné

Pardubice - Opoziční politici se obávají, že projekt pardubického přednádraží bude mít problémy s dodržením plánových termínů. Ty některým připadají nereálné, přitom je ale potřeba je stihnout, aby město nepřišlo o téměř stomilionovou dotaci ze švýcarských fondů.

1.4.2016
SDÍLEJ:

Studie prostoru pardubického přednádražíFoto: Magistrát města Pardubice

Diskusi kolem přednádraží rozdmýchal dotaz pardubické exprimátorky Štěpánky Fraňkové (Sdružení pro Pardubice).

„K dotazu mě inspirovala zmínka v zápisu ze schůze rady města, podle níž pan primátor požadoval pravidelné informace o projektu z důvodu jeho časového skluzu. Trochu mě zaskočilo, že nikdo z politického vedení města a bohužel ani z řad úředníků v danou chvíli nedovedl odpovědět, jak velký časový skluz projekt má," řekla Štěpánka Fraňková.

Mají obavy

Primátor Pardubic Martin Charvát nakonec na výzvu exprimátorky podrobně odpověděl, ale některé opoziční politiky tím poněkud vyděsil.
„Máme velké obavy, zda jsou stanovené termíny vůbec reálné," nechal se slyšet zastupitel za ODS Karel Haas.

Podle plánu vedení města by měl projekt v květnu získat územní rozhodnutí, v červenci by pak mělo být vydáno stavební povolení. V srpnu následuje zadání veřejné zakázky velkého rozsahu a již v září by město chtělo předat staveniště.

„Žijeme v České republice, takže termíny jako reálné nevidíme. Zajímá nás proto, jestli má vedení města nějaká plán B, kdyby se nestihl termín švýcarského donátora," podotkl Karel Haas.

Politici se ovšem shodnou na nutnosti prostor před hlavním vlakovým nádražím uvést do stavu, ve kterém by skutečně naplňoval heslo Brána do města.

„Tato část Pardubic je branou do města. Je to první, co vidí návštěvník i domácí poté, co vystoupí z vlaku či autobusu. Že to není pohled hodný moderního krajského města, víme všichni. Letos ještě máme možnost získat na tuto přestavbu dotaci zhruba 100 milionů korun, proto s přípravou spěcháme. I rozpočet města je připraven na dofinancování této akce," řekla před časem náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

Velká trpělivost

Švýcarská strana prokázala velkou trpělivost, jelikož termín dokončení projektu se měnil už několikrát. Nelze ale očekávat, že by Švýcaři čekali na dokončení první etapy projektu Multimodální uzel veřejné dopravy donekonečna.

„Přednádražím se zabýváme už druhé volební období, současný projekt je už třetí variantou řešení. Z mého pohledu architekti splnili zadání," uvedl primátor Pardubic Martin Charvát s tím, že celková cena by měla být kolem 175 milionů bez DPH.

Dodrží termíny?

Většina velkých staveb v Pardubicích měla s dodržením termínů velké problémy. Přednádraží nemusí být výjimkou, některá občanská sdružení už nyní naznačují, že v projektu vidí problémy. Třeba sdružení Chráníme stromy se nelíbí, že by součástí projektu neměl být automatický zavlažovací systém, který by zajistil přísun vody pro zeleň, která před nádražím zbyde.

„Je nepochopitelné, že by se na popud úředníka magistrátu měl zavlažovací systém zeleně z projektu a realizace vynechat pro dosažení údajných úspor a nezvyšování rozpočtu města," uvedl Jaroslav Svoboda ze sdružení Chráníme stromy.
Podle ekologů je taková úspora jen degradací prostoru před vlakovým nádražím.

„Argumentace nemožností financování automatického zavlažovacího systému je u tak významné stavby neudržitelná. Vždyť projekt vyjde skoro na 150 milionů korun, zatímco zavlažovací systém stojí zhruba 80 až 100 tisíc korun," dodal Jaroslav Svoboda.

Autor: Lukáš Dubský

1.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Úderem páteční druhé hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti pro volby do Poslanecké sněmovny.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Ordinace se zavírat nebudou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se znovu otevřely, účast zatím vysoká

Pardubický kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede. 

Volby pokračují až do 14 hodin, výsledky budou večer

Pardubický kraj – Nejdůležitější volby po sametové revoluci. Tak mnozí hovoří o letošních volbách do Poslanecké sněmovny. A v prvních hodinách se zdálo, že voliči hlasování skutečně neberou na lehkou váhu. Někde se na páteční možnost vhodit svůj hlas do volební urny dokonce stály fronty.

Treille trefil v prodloužení dva body pro Dynamo

Pardubice – 2:0, 2:3, 4:3. Po utkání obratů získali hokejisté Pardubic druhou výhru nad Zlínem. V utkání 15. kola Tipsport extraligy rozhodl v prodloužení francouzský útočník Sacha Treille.

Ve volebních místnostech v Pardubicích bylo v pátek odpoledne plno

Pardubice - Úderem druhé se otevřely volební místnosti v celé republice. Pardubický deník byl u toho, když se tak stalo na Základní škole Bratranců Veverkových v centru Pardubic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení