Pardubičtí politici nyní řeší, zda na opravu sportoviště udělat mezinárodní architektonickou soutěž. Ta by vyšla zhruba na tři miliony korun.

„Pokud má být areál na Dukle konkurenceschopný, tak do něj musí být během následujících 30 let investována zhruba miliarda korun. Rekonstrukci bude možné rozfázovat, první fáze má být podle harmonogramu v letech 2018 – 2020," uvedl na včerejším zasedání pardubických zastupitelů architekt Igor Kovačević ze společnosti CCEA, která soutěž připravuje.

Někteří zastupitelé už ale před časem avizovali, že jim částka téměř tři miliony za soutěž připadá přehnaná. „Navíc z celkové částky půjde 2,2 milionu korun na ceny pro vítěze. Tedy i pro návrhy na druhém a dalších místech, které město nijak nevyužije," řekl zastupitel za ODS Karel Haas.

Výše odměn se zdála přehnaná i primátorovi Pardubic Martinu Charvátovi, nicméně podle Kovačeviće odvedou architekti, kteří se do soutěže přihlásí, práci za mnohem vyšší částku. „Náklady na soutěž nejsou přehnané. Mohli bychom to samozřejmě udělat levněji, ale výše odměn ukazuje serióznost investora," podotkl architekt.

Architektonická soutěž by měla být dvoukolová a návrhy má hodnotit odborná porota, na jejímž složení prý rovněž bude záležet počet přihlášených soutěžících.

Pořádat podobné soutěže na projekty krajských sportovišť však prý není příliš běžné. „Komise pro urbanismus a architekturu ovšem konání soutěže podporuje," sdělil radní Jaroslav Menšík.