Že je potřeba škvárový ovál ze šedesátých let upravit do moderní podoby, vědělo již předminulé zastupitelstvo Holic. V roce 2013 tedy vznikla velkolepá studie na areál sportovišť za 125 milionů korun. Protože takový výdaj si město nemohlo dovolit, schválilo minulé vedení holické radnice rekonstrukci toho, co bylo nutné. Rozpočet na ni byl asi 40 milionů korun, přičemž 15 milionů měla pokrýt dotace na vodohospodářské prvky.

Chyba projektanta

Problémy však doprovázely přestavbu hned od počátku. „Ve škváře bylo zvýšené množství arzenu, takže její likvidace byla náročnější a dražší,“ řekl bývalý místostarosta Holic Petr Bajer (Strana soukromníků). Po několikaměsíční práci se pak těsně před komunálními volbami objevila další komplikace.

Kvůli špatnému zaměření nezhotovil projektant dokumentaci správně, najatá stavební firma udělala hlubší výkop a dráha se tak ocitla asi o 15 centimetrů níž než fotbalové hřiště. To způsobilo prodražení rekonstrukce o více než 900 tisíc korun. Částku by měl ale uhradit projektant ze své pojistky. Se schvalováním dalšího postupu se muselo počkat na nové zastupitelstvo a práce byly dočasně pozastaveny.

Dalších 600 tisíc

„Když jsme převzali agendu, tak byla celá dráha odkopaná. Kdyby zapršelo, tak by se všechno rozmáčelo a muselo znovu odhrabávat,“ sdělil současný starosta Holic Ondřej Výborný (Pro Holice). Stavební firma začala znovu pracovat po dvou týdnech, i přesto se část dráhy nestihla zakrýt. „Na tom kousku se musí udělat další práce, které budou stát asi 600 tisíc korun,“ uvedl Výborný.

Největší díl na více než dvojnásobném navýšení nákladů však ponesou komunikace a další prvky, které původně schválený rozpočet neobsahoval. „Zjistili jsme, že řada věcí se z projektu do rozpočtu nedostala. Nebyla tam kalkulace na nezbytné věci, třeba na chodník kolem celé dráhy nebo komunikace v areálu, které jsou momentálně rozkopané kvůli vedení sítí a musí se spravit,“ řekl starosta.

Komunikace chtěli postupně dodělávat

„Protože byl původní projekt z roku 2013 takhle drahý, tak jsme ho rozpoložkovali do jednotlivých sportovišť, postupně jsme chtěli dodělávat komunikace a další věci,“ vysvětlil Bajer. Dodal, že stadion mohl být funkční i bez prvků, které způsobily navýšení ceny. „Nové vedení chce mít celý stadion vyřešený do detailů teď hned. Proto to mají dražší, než jsme původně udávali,“ dodal Bajer.

Podle současné radní Veroniky Markové (Pro Holice) je ale nutné, aby se komunikace dodělaly co nejdříve, jinak nebude komfortní ani bezpečné se po areálu pohybovat. „Ovál může fungovat bez příjezdové cesty a chodníku podél dráhy, ale špatně,“ nechal se slyšet autor konceptu stadionu a dokumentace pro územní řízení Janis Vlachopulos.

Že byla rekonstrukce potřeba se shodují současný starosta Výborný i bývalý místostarosta Bajer.

Sportoviště byla podfinancovaná

„Holice jsou město sportu a sportoviště tady byla dlouho podfinancovaná,“ popsal Bajer, který je zároveň předsedou holického fotbalového klubu. „Stadion nebyl v dobrém stavu. Máme tady hodně sportovců a současné plochy jsou nedostatečné,“ doplnil Výborný.

Areál s atletickou dráhou se klubům podle Výborného otevře snad do prázdnin. Komunikace v areálu by se mohly stihnout dodělat do konce roku. „Bude záležet na počasí,“ shrnul vyhlídky holický starosta.

Kateřina Bečková