To okamžitě vzbudilo podezření. Podle investora opravy, kterým je Městský rozvojový fond Pardubice (MRFP), se jednalo pouze o formální chybu.
Pardubičtí radní jsou ale jiného názoru a žádají odvolání předsedy představenstva MRFP Milana Tichého a místopředsedy Aleše Kopeckého!

„Doporučili jsme jejich odvolání představenstvu MRFP z důvodu jejich manažerského pochybení. Zároveň také chceme prověřit smlouvu s advokátní kanceláří, práci technického dozoru a další věci,“ popsal následky primátor Pardubic Jaroslav Deml.

Třicet milionů navíc

A jak své pochybení zdůvodňují představitelé MRFP?

„Tato chyba nás velmi mrzí, protože to vrhá špatné světlo na celý projekt. Chyba vznikla při komunikaci mezi technickým dozorem a advokátní kanceláří, která tendr řídí. K částce 150 milionů byla totiž ještě připočítána cena za parkoviště, která činí asi 30 milionů. Je už ale uvedena v celkové částce, takže byla vlastně počítána dvakrát,“ pravil předseda představenstva MRFP Milan Tichý.

MACHOŇOVA PASÁŽ

Machoňova pasáž propojuje Karlovinu s třídou Míru. Pětipodlažní dům od architekta Ladislava Machoně byl vystavěn mezi roky 1924 a 1925. Významnou kulturní památku ve stylu art deco doplňuje sochařská výzdoba od Karla Dvořáka, jehož díla jsou k vidění na Karlově mostě i v Paříži. Machoňova pasáž v současnosti chátrá a město se rozhodlo pro její rekonstrukci. Autorem projektu na její přestavbu je architekt Miroslav Petráň. Pasáž je v majetku Městského rozvojového fondu.

Podle Tichého se na chybu přišlo již asi týden po vypsání výběrového řízení, avšak kvůli době dovolených se oprava celého omylu zpozdila. Opravit nesprávně zadané údaje v co nejkratším čase prý nebylo nutné, protože má cena v této fázi výběrového řízení pouze informativní charakter.
Ačkoliv se jedná o nepříjemnou chybu, kterou muselo vedení MRFP včera vysvětlovat i pardubickým radním, náprava je prý jednoduchá.

„Oprava je skutečně jednoduchá. Zadá se opravný formulář a všichni potenciální uchazeči o výběrové řízení o tom budou informováni. Vše je podle zákona, aby nebyl někdo znevýhodněn, tak jsme prodloužili lhůtu na vyzvednutí dokumentace o sedm dní,“ konstatoval Jan Pazdziora z advokátní kanceláře, která na tendr dohlíží.

Radní nepřesvědčili

Některé radní ovšem takové vysvětlení vůbec neuspokojilo a chtěli celé výběrové řízení zrušit a vypsat znovu.

„Názory na to se mezi radními tříštily. Mě ani primátora Milan Tichý rozhodně nepřesvědčil. Třeba časové prodlení mezi objevením chyby a její nápravou je nepochopitelné,“ vyjádřila své pochybnosti náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková. Podobně nesmlouvavý postoj vůči vedení MRFP zaujal i primátor Deml.

„Je to tak důležitá stavba, že určitě měli být o vzniklé chybě informováni členové představenstva MRFP, což se nestalo. Tento postup nebyl vůči členům transparentní, nejedná se zde podle obvyklých zvyklostí,“ uvedl Deml.

Předsedu představenstva MRFP Milana Tichého zase naštvalo, že se představitelé města vyjadřovali o celé kauze do médií, aniž by si od něj nechali celou věc vysvětlit.

„Nikdo z vedení města mě nekontaktoval. Proto mě dost překvapilo, že se pak v médiích objevily jejich výroky, které se hemžily slovy jako korupce či podivný,“ řekl Tichý.

MRFP hledá investora na celou rekonstrukci, která je rozdělena do dvou etap. Druhá etapa počítá s výstavbou parkoviště a zhotovitel na ni bude moci uplatnit opci.

„Tento způsob řešení jsme zvolili z toho důvodu, že zatím nevíme, jestli na tuto etapu získáme stavební povolení,“ vysvětlil Milan Tichý.

Lukáš Dubský