Začalo to úvahou nad výměnou trámů napadených dřevomorkou. Nakonec se z toho vyklubala celková rekonstrukce novorenesanční radničního komplexu. Ta trvala rok a půl a pardubickou radnici, která v době rekonstrukce využívala náhradní prostory po celém městě, vyšla na 119 milionů korun. Novorenesanční radnice byla postavena v letech 1892 až 1894 podle návrhu architekta Jana Weyricha.

Rekonstrukce často zamotala hlavy nejenom zhotovitelům, ale i památkářům. Například historická mozaiková dlažba. „Když odmyslím práce s trámy, tak historická dlažba byla jedním z pořádných oříšků, se kterým jsme se museli popasovat. Po vzájemné domluvě s památkáři jsme došli k závěru, že zachováme co nejvíce původní dlažbu a zbytek nahradíme co nejpřesnější replikou. To se nám nakonec povedlo,“ uvedl zástupce konsorcia stavebních firem Enteria Martin Dvořák.

Nakonec se podařilo zachránit takřka 60 procent původní dlažby.

Velkou výzvou pro zhotovitele byly i nalezené malby, které se objevily pod nánosem novodobých nátěrů na stropě průjezdu z Wernerova nábřeží do dvora radniční budovy a také na chodbách a v některých kancelářích severního traktu.

Pomohly fotografie

Při jejich opravách si restaurátoři pomáhali nejenom samotnými fragmenty maleb, ale také historickými fotografiemi. „Někde opravdu postupovali jen podle torz, která se objevila pod nánosy mladších nátěrů, ale také si pomohli z historických fotografií, které byly velkým přínosem celé rekonstrukce,“ dodal Dvořák.

Fotogalerie: Rekonstrukce pardubické radnice

Řemeslníci se při rekonstrukci přesunuli i do historického sálu. aby tam položili nové parkety, či do společenského sálu, kde bylo instalováno nové ozvučení a vzduchotechnika, jejíž výměna byla vzhledem k počtu společenských akcí, jež se tam během roku konají, nutná. Při rekonstrukci se sjednotilo i vybavení jednotlivých kanceláří, kdy tým okolo architekta Ondřeje Teplého vybavil místnosti novým nábytkem, který sice vychází z moderního pojetí, ale také ctí samotnou historickou budovu.

Zlaté české ručičky

Práci všech, kteří se na obnově historické budovy podíleli, ocenil i primátor Pardubic Martin Charvát. „Rok a půl jsem se chodil na práci všech řemeslníků dívat. A musím před nimi opravdu smeknout. Je vidět, že české řemeslo stále žije a žije i přísloví o zlatých českých ručičkách. I díky nim je pardubická radnice opět na výsluní a bude sloužit dalším generacím,“ uvedl Charvát.

Část objektu je však i nadále skryta pod lešením. A to z důvodu probíhajících oprav nadstřešní části radnice, zejména atik. Tyto práce by měly skončit během letošního podzimu.