Husova ulice je v Pardubicích pojem, snad každý ji má spojenou s místní ubytovnou, přesněji s městskými byty. Lokalita je u Pardubáků považována za téměř vyloučenou. O byty tak nebyl u místních obyvatel velký zájem.

Původně se tyto čtyři bytové domy, které jsou z velké části vybydleny, měly kompletně zrekonstruovat a proměnit ve znovu obyvatelné bytové jednotky. Radní naplánovali kompletní přestavbu, po které mělo v objektu vzniknout startovací bydlení, byty pro handicapované nebo sociálně znevýhodněné. V podkroví se měly nacházet i luxusní byty. Vedení města chtělo touto cestou dané místo zatraktivnit a zhodnotit celou lokalitu.

U vlakového nádraží v Pardubicích začala tento týden stavba terminálu pro autobusovou regionální dopravu. Součástí prací je i částečná demolice bytového domu, který tam stojí.
Žádní Ukrajinci. Bytový dům u nádraží jde k zemi a začne zde stavba terminálu B

Pardubice ale nakonec od projektu za více než 200 milionů korun prozatím upustily. Část prázdných bytů raději opraví a poskytnou potřebám Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) a běžencům, kteří chtějí v Pardubicích zůstat natrvalo. Vše by se mělo stihnout do konce roku.

„Řada těchto rodin momentálně bydlí v pavilonu F Univerzity Pardubice, který máme od univerzity pro tyto účely v nájmu do konce roku 2022. Právě k tomuto datu chceme mít připraveny prostory v bytových domech Husova, abychom měli uprchlické rodiny kam přestěhovat,“ informoval primátor Pardubic Martin Charvát.

Opuštěné byty v Husově uliciOpuštěné byty v Husově uliciZdroj: Deník/Nikola Remešová

Další investice budou pokračovat

Přestavba se týká domů číslo 1116-1119. Z původního plánu zůstala pouze myšlenka revitalizace vnitrobloku a zahrady. Vedení města deklaruje, že ani tato změna plánů neovlivní další investice v lokalitě.

„Tento krok v žádném případě neomezí naše již rozběhlé projekty zahrnující například startovací bydlení pro mladé, nezasáhne ani sociální bydlení včetně počtu bytů určených pro naše občany. Věřím, že v průběhu podzimu budeme schopni prostřednictvím KACPU předat první rekonstruované bytové jednotky rodinám, které utíkají z válečného území,“ dodal náměstek primátora pro sociální politiku Jakub Rychtecký. Dodal, že v současné době město v pavilonu F pardubické univerzity eviduje téměř 200 ukrajinských běženců.

Nezaměstnanost v Pardubickém kraji je nejnižší v Česku a podle expertů je až nezdravě nízká, zbývá stále spousta volných míst. Příchozí uprchlíci z Ukrajiny tuto situaci nedokázali plně vyřešit.
Ukrajinci Východočechům práci nesebrali. Obsadili dlouhodobě volná místa

Radní už odsouhlasili firmu, jež se o rekonstrukci postará. Bude jí pardubická společnost Timra, která zvítězila ve výběrovém řízení.

„Jsem rád, že jsme vybrali kvalitní a ověřenou místní firmu, jež pro nás tyto byty opraví a která se se svou nabídkovou cenou vešla do předpokládaného cenového limitu zakázky. Práce budou zahrnovat nejen rekonstrukci 51 bytů, ale také společných prostor domů, náklady s tím spojené jsou odhadovány na zhruba 29 milionů korun včetně DPH,“ doplnil náměstek primátora Jan Nadrchal zodpovídající za oblast rozvoje a strategie města. Velkou část investice by měly pokrýt dotace.