Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opravené "Káčko" opět funguje

Pardubice – Ve čtvrtek bude slavnostně otevřeno nově zrekonstruované nízkoprahové zařízení pro uživatele drog K-centrum v Pardubicích.

24.10.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jakub Šťástka

Tříměsíční rekonstrukce stála  1,2 milionu korun a ze svého rozpočtu ji hradilo město Pardubice. To si od tohoto kroku slibuje  zlepšení kvality poskytovaných služeb.
„Pro většinu lidí je samozřejmostí se umýt, vyprat si prádlo nebo být alespoň pod pevnou střechou. Mnoho uživatelů drog ovšem takovou možnost nemá. Je podle mě naší povinností, aby město podporovalo činnost organizací, které takovouto službu zajišťují," uvádí primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Prostory už byly značně nevyhovující

V Pardubicích nesnadnou situaci uživatelů drog pomáhá řešit občanské sdružení Laxus, které je provozovatelem kontaktního K-centra. Sdružení jej v Pardubicích zajišťuje již od roku 2007. „Prostory byly v dlouhodobě nevyhovujícím stavu a už se nevyplácelo investovat do dílčích oprav, které ve výsledku nevedly k výraznému zlepšení. Proto jsme velice rádi, že nám magistrát pomohl nepříznivou situaci vyřešit," říká vedoucí zařízení Eva Mifková.
Největší změny se podle jejích slov odehrály v prostorách pro klienty. „Týká se to především klientské místnosti, kuchyňky a zejména hygienického zázemí. Rekonstrukce nám umožní poskytovat lepší služby. Prostory jsou nyní vstřícnější, bezbariérové a konečně funkční," dodává Eva Mifková. Při opravách nebyla činnost centra přerušena. Od tohoto týdne pak zařízení funguje opět naplno.

K-centrum Pardubice poskytuje sociální a na závislost zaměřené služby. Do centra chodí nejčastěji nitrožilní uživatelé drog. „Pardubičtí nejvíce užívají pervitin. Často se přitom jedná o osoby, žijící na ulici nebo v opuštěných budovách. Podmínky, ve kterých tato skupina osob žije, jsou rizikové. Uživatelé drog bez přístřeší žijí bez dostupné tekoucí vody, toalet, většinou pouze s tím, co mají na sobě," sděluje Miroslav Janovský z tiskového úseku Magistrátu města Pardubic.
Častěji jsou ohroženi nejenom běžnými nemocemi, ale především infekcemi, jakými jsou například žloutenky nebo pohlavně přenosné choroby. Výjimkou nejsou ani respirační nebo dermatologické problémy. I minimální hygienický servis, který jim pardubické kontaktní centrum poskytuje, přitom dokáže významně omezit rizika, jež ohrožují jak uživatele drog, tak běžnou veřejnost.

„Káčko" má na 
200 klientů ročně

Ročně služeb centra využije na 200 lidí, což odpovídá dvěma tisícům kontaktů. Kromě výměny injekčních stříkaček, kterých zařízení každý rok bezpečně zlikviduje kolem 
50 tisíc, poradenství v souvislosti s užíváním drog, léčbou a abstinencí, využívají klienti i hygienický servis v podobě sprchy a praní prádla.

Autor: Redakce

24.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení