K žádné výměně v křesle starosty však nakonec nedošlo, neboť vítězné hnutí nedokázalo sestavit koalici. „Dohodnout se nám bohužel nepodařilo, takže společně s komunisty a Koalicí pro Přelouč budeme muset přejít do opozice,“ prohlásil tehdy Jelínek.

„Členové ANO s námi ani vyjednávat nechtěli, snažili se utvořit koalici bez nás. To se jim ale nepovedlo,“ řekla po vyjednáváních Burešová, která tak mohla zahájit už své páté volební období na tomto postu.

Vztahy mezi koalicí a opozicí ze začátku skřípaly. „Jako opozice jsme měli na mnoho záležitostí odlišný názor, než jaký si prosadila koalice. Mrzí mě, že trvalo zbytečně dlouho, než vedení města pochopilo, že nejsme proti ‚jen z rozmaru‘, ale že nám jde o dobrou věc. Takže například v záležitosti dostavby bytových domů v lokalitě Na Hodinářce uznala radnice naše argumenty teprve nedávno a celá věc se konečně dostala do fáze, kde mohla být mnohem dříve,“ řekl Jelínek.

Poslední čtyři roky se v Přelouči nesly v duchu velkých investic. Tou největší (byť ne zrovna plánovaně) byla rozsáhlá rekonstrukce fotbalového stadionu. Opravy byly rozdělené na dvě části – rekonstrukci tribuny a opravu hřiště s okolní atletickou dráhou. První část původně měla vyjít na necelých 7 milionů korun, druhá asi na 12 milionů korun. Nakonec se celková částka vyšplhala na 25,5 milionu korun, přičemž 5,85 milionu pokryla dotace od ministerstva školství. Nutno podotknout, že k navýšení nedošlo kvůli pochybení vedení města. Projekt provázely problémy s výběrovým řízením, neplánované opravy i krach dodavatelské firmy. Rekonstrukce se nakonec protáhla téměř o dva roky.

Povedené přednádraží

Vydařeným projektem, který byl dokončen v plánovaném termínu, byla rekonstrukce přednádraží. To nyní nabízí čtyři autobusové zastávky, točnu pro autobusy, více než šedesát parkovacích míst, nové komunikace pro pěší i automobily, přístřešek pro cestující i stojany na kola. Oprava lokality, která byla v tristním stavu dlouhá léta, vyšla na 17 milionů korun, z toho 12 milionů korun putovalo z Unie.

Za přednádraží pochválil radnici i Jelínek. „I když o úspěch se samozřejmě město dělí významným podílem s administrátorem dotačního programu ITI. Bez těchto financí by to nešlo,“ řekl opoziční zastupitel.
Vedení města ostatně bylo v čerpání dotací velmi úspěšné. „Do rozpočtu města se podařilo získat 88 milionů korun z evropských i národních zdrojů na dotacích, bez kterých by nebylo možno realizovat ty největší projekty,“ uvedla starostka.

Důležitou investicí byla také přístavba pavilonu Mateřské školy Za Fontánou. Díky tomu nyní radnice garantuje všem obyvatelům, že jejich žádosti o umístění dítěte v předškolním zařízení města bude stoprocentně vyhověno. Stavba i s vybavením vyšla na 20,2 milionu korun, většinu pokryla evropská dotace, finanční spoluúčast města byla čtyři miliony.
Jedenáct milionů korun si vyžádala oprava kina. Debatu vyvolala růžová barva fasády. „Vycházeli jsme z toho, jak budova vypadala v době svého vzniku v roce 1927,“ řekla Burešová.

Revitalizace parku

Co se vedení dotáhnout nepodařilo, je plánovaná revitalizace Městského parku. „Projekt zahrnuje rekultivaci toku Švarcava v intravilánu města, rekultivaci Račanského rybníčku, výsadbu nové zeleně a vybudování nových hracích a sportovních ploch v Městském parku. Nestalo se tak z toho důvodu, že projekt finančně přesahuje možnosti města a musíme v maximální míře využít evropské dotace, které budou vypsány v závěru roku 2018 nebo počátkem roku 2019,“ vysvětlila Burešová.

Koho máme na radnici starostka: Irena Burešová
místostarosta: Ivan Moravec
radní: Pavel Hrdý, Martin Macháček, Lubor Pacák, Petr Veselý, Zdeněk Zeman
zastupitelé: Zuzana Jánská, Radim Jelínek, Tomáš Konečný, Lukáš Kuchyňka, Anna Kulakovská, Zdenka Kumstýřová, Martin Moravec, Miroslav Nedbal, Daniel Reichman, Jan Šimon, Lydie Válková, Petr Veselý, Jolana Volejníková, Ivan Vrága, Martin Židek (od 1. 12. 2015 nahradil Petra Licka)

Výsledky voleb 2014 (strana – volební zisk – počet mandátů) ANO 2011 – 25,61 % – 6, Patrioti pro Přelouč, ODS, NK – 19,61 % – 4, Nezávislí pro Přelouč, SNK – 19,04 % – 4, ČSSD – 10,30 % – 2, KSČM – 10,20 % – 2, Koalice pro Přelouč, KDU-ČSL, NK – 9,30 % – 2, TOP 09 – 5,95 % – 1