„Jedná se o velké peníze, takže nechceme, abychom v průběhu akce zjistili, že na to nemáme prostředky,“ řekl náměstek primátora Jan Mazuch (ODS). Oprava má vyjít na 553 milionů korun.

Postupné řešení

Zatím ale není jasné, co budou jednotlivé etapy zahrnovat. „Odbor majetku a investic Magistrátu města Pardubic obdržel pokyn, aby navrhl rozdělení realizace projektu do etap. Návrh pak bude předložen k projednání. Přesné rozdělení etap jak po technické, tak finanční stránce bude upřesněno po vypracování potřebných podkladů,“ uvedla mluvčí pardubického magistrátu Iveta Koubková.

Neznamená to ale, že by se nejdřív udělal celý fotbalový stadion a potom další části projektu. „I stadion by se opravoval na etapy, nejdříve by mohl mít menší kapacitu. A především by se udělaly nezbytné věci – nyní se tam hraje americký fotbal a zázemí je nevyhovující. Počítá se s tím, že už po první etapě se tam bude dát hrát fotbal, ale nebude to na takové úrovni,“ vysvětlil Mazuch.

Vedení města se rovněž shodlo na tom, že se bude nově zpracovávat koncepce dopravy v daném území.

„V tuto chvíli tam chybí 200 parkovacích míst. Sto jich mělo být řešeno navýšením kapacity parkování u Arnošta, sto jich ale chybělo. Také nevyhovuje křižovatka ulic Sukova a U Stadionu,“ popsal zastupitel Petr Klimpl (ODS).

V centru města

Shodu vedení města našlo také v otázce samotného umístění fotbalového stadionu, nové místo se hledat nebude. To vadí opozičním Pirátům.

„V této lokalitě bychom mnohem raději viděli park, nové bydlení, obchůdky či kavárny na nábřeží. Tyto městské funkce by nevyužívalo jen pár tisíc lidí jednou týdně, ale desítky tisíc obyvatel města každý den. To ale nikdy nebude fungovat například na Hůrkách, na rozdíl od fotbalového stadionu, který tam může bez problémů stát,“ uvedla zastupitelka Ivana Böhmová.

Podle Vojtěcha Jirsy (Piráti) by západní tribuna mohla fungovat jako hotel. „Památková ochrana není problém. Hlavním problémem pro rozvoj v této lokalitě je nedostatek fantazie. Možností, které budou mít přínos pro obyvatele města, je mnoho,“ řekl.

S vizí přesunu fotbalového stadionu jsou ale Piráti v menšině. „Ať zůstane na svém místě. Nepolemizuji, že by měl být jinde. Nevadí mi tam, ale okolní prostor je potřeba tomu přizpůsobit. Jsem přesvědčená, že pokud nebude prostor uchopen komplexně, nebude to správné,“ nechala se slyšet bývalá primátorka Štěpánka Fraňková (BEZPP).

Komplexní řešení

S tím, že by se projekt neměl nijak okleštit, souhlasí také Václav Snopek (KSČM). „Říká se, že to můžeme očesat, ale máme zkušenost s halou Dašická, která nakonec byla ještě dražší. Vize mohou být různé, ale nějaké rozhodnutí už padlo, nelze pořád dělat obstrukce,“ uvedl.

Podle něj by se nemělo na nic čekat. „Příprava rekonstrukce Letního stadionu je dlouhodobá záležitost. Každý rok odkladu znamená plus 10 procent nákladů. Za tři roky budeme říkat, proč jsme to neudělali za 560 milionů korun, protože teď za 780 milionů korun už to dělat nemůžeme. Ceny stavební práce jdou nahoru. Naše povídání o tom nám to nezlevní,“ poznamenal Snopek.

Po opravě stadionu dlouhodobě volají i fotbalisté. „Stali jsme se největším fotbalovým klubem v celém kraji. Všechny naše mládežnické týmy hrají nejvyšší soutěže v rámci svých kategorií a seniorský A-tým se přirozenou cestou, opíraje se o vlastní odchovance, dostal až do profesionální 2. ligy. Celý pardubický fotbal potřebuje k dalšímu kroku mít odpovídající stadion. Pak můžeme mládež ještě víc motivovat k boji za pardubické barvy,“ konstatoval předseda představenstva FK Pardubice Vladimír Pitter.