Hřebčín v Kladrubech nad Labem by měl stihnout opravit své budovy včas, i když se stavební práce zatím zdržely více než o rok. Chovné zařízení potřebuje vyčerpat evropské dotace 300 milionů korun do konce příštího roku, jinak o ně přijde. Informoval o tom nově jmenovaný ředitel Jiří Machek. Ten je za posledních pět let pátým ředitelem hřebčína.
„Harmonogram je nastavený tak, aby se projekt stihl do konce roku 2014. Kdyby nebyl realizovatelný, už by se musel přerušit. Vím, že v minulosti byly snahy projekt z integrovaného operačního programu prodloužit, ale žádosti byly zamítnuty," uvedl Jiří Machek.

O dotace hřebčín usiluje několik let

O dotace hřebčín usiluje několik let. Příprava projektu se vlekla, hřebčín změnil i právní formu, aby mohl peníze získat. Poprvé se žádostí ne᠆uspěl, protože byly podklady špatně připravené. Dění v hřebčíně vedlo k odvolání několika ředitelů.
Jiří Machek, který přišel na pozici ředitele z ministerstva zemědělství, má k hřebčínu vztah. Jeho otec tam léta pracoval. Nový ředitel se v hřebčíně učil jako student jezdit na sportovních koních a rok tam i pracoval. Od roku 2002 je členem rady plemenné knihy starokladrubského koně.

„Na opravy sedmnácti objektů a tří zpevněných ploch hřebčín vypsal už třetí tendr. První výběrové řízení vykazovalo nedostatky, druhé vyšetřuje policie. Kriminalisté obvinili devět lidí za machinace s veřejnou zakázkou, byli mezi nimi manažeři firem i zaměstnankyně hřebčína," konstatoval Jiří Machek.

Obvinění čelí bývalý ředitel hřebčína

Obvinění čelí v jiné kauze i nedávno odvolaný ředitel hřebčína Jiří Jehlička. Podle policie ovlivnil výběr projektanta pro stavbu provizorních stájí. Zatím ale zůstává zaměstnancem hřebčína a stal se jeho správcem.
Podle slov Jiřího Machka je to odborník na svém místě.

„Jiřího Jehličku znám jako odborníka na chov starokladrubských koní. Takových moc není. Byl i členem rady plemenné knihy," nechal se slyšet nový ředitel.
Hřebčín by měl z dotací opravit asi čtvrtinu všech svých objektů. Větší rekonstrukcí hřebčín naposledy prošel v roce 1979, když slavil 400 let od svého založení.
„Stav není katastrofální, ale opravy jsou samozřejmě nutné. Když nahlédneme na to, že je to národní kulturní památka, je to naprosto nezbytné," prozradil Jiří Machek.
Počátkem roku 2002 byl historický areál hřebčína prohlášen za národní kulturní památku. Součástí národní kulturní památky je i kmenové stádo starokladrubského koně, které tvoří 65 klisen a čtyři hřebci v bílé barvě. Od roku 2007 hřebčín usiluje o zapsání na prestižní seznam Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu.