Jednorázová dávka porodného na náklady související s narozením dítěte činí třináct tisíc korun za jedno miminko. Nárok na ni má každá žena, tedy i taková, které na dětech nezáleží.

Platí to i v případě devětatřicetileté Romky z Chlumce nad Cidlinou, která v pardubické porodnici opustila čerstvě narozená dvojčata Samuela a Tomáše. Deník o tomto případu informoval jako první.

Ženu, která druhý den po císařském řezu odešla z porodnice jen v županu, vypátrala policejní hlídka v místě jejího bydliště. Šokovaní policisté si však na prahu domu vyslechli pouze to, že do nemocnice se vracet nehodlá a děti nechce.

Devětatřicetiletá Romka, nyní již matka třinácti dětí, má podle všeho nárok i na porodné a to ve výši dvacet šest tisíc – třináct za každé dítě.
Nárok na tuto jednorázovou dávku má ale až po odevzdání rodných listů dětí.

„Děti prozatím mají jen rodná čísla. Ta se přidělí dětem na základě zprávy z porodnice o jejich narození. My teď máme třicetidenní lhůtu na to zjistit další informace od rodičů a až na jejich základě můžeme vystavit příslušné rodné listy,“ uvedla vedoucí oddělení matriky pardubického magistrátu Zdeňka Havlíčková.

"Jsem z toho nadšená. Opravdu mě to motivuje k tomu nastoupit po mateřské znovu do práce,“ svěřila se skepticky Deníku jedna z maminek. „Zatímco já z těch peněz s bídou pořídím pro miminko kočárek a nějakou výbavičku, nedovedu pochopit, proč na ně má mít nárok někdo, kdo o ty děti nemá ani nejmenší zájem,“ povzdechla si jedna z rodiček.

O tom, že by uprchlá matka opustila své děti ve stresové situaci se prý nedá mluvit. „Nechtěla je ani kojit, místo toho chodila ven kouřit! To mi samo o sobě přijde v těhotenství vůči dítěti naprosto neuvěřitelné. Na sestřičky byla drzá a ani ta základní vyšetření s dětmi nechtěla absolvovat. Nevypadalo to, že by jí na dětech vůbec nějak záleželo. O to víc mě děsí, že jich má doma ještě jedenáct a to nejmladší je asi rok staré,“ konstatoval dobře informovaný zdroj.