„Dětská lékařka přestala v Cholticích fungovat na jaře roku 2018. Ordinační dobu měla třikrát v týdnu, zbytek ordinačních hodin působila v Přelouči. Většina maminek musí s dětmi dojíždět za pediatrem do Přelouče,“ řekl před rokem starosta Choltic Tomáš Bolek, který se společně s přeloučskou klinikou snažil najít do Choltic nového pediatra. To se stále nepovedlo, podle starosty už je ale jasné, že pediatr ani nebude. Stejná situace je se stomatologem, za zubařku, která ordinaci opustila po 27 letech, když odešla do důchodu, se náhrada také nenašla a už se nehledá. „Situace se dá bohužel požadovat za stabilizovanou, zůstane tu pouze praktický lékař pro dospělé,“ vysvětlil starosta s tím, že mladí zubaři nemají zájem o to si ordinaci v Cholticích otevřít a ti starší již mají plno. Někteří zájemci se našli, avšak požadovali po obci, aby jim vybavila ordinaci, což si radnice nemůže dovolit. Stejně tak ji vybavovat nechtějí samotní lékaři, jelikož v Cholticích by ordinovali jen dva nebo tři dny v týdnu.

Podle starosty už ani není důvod zubaře dál hledat, jelikož si lidé našli náhradu v okolních obcích a městech. „Náš obvod se rozpadl, jelikož za dobu, co tu zubař není, si musel každý najít nějakou náhradu. Lidé dojíždějí do širokého okolí,“ konstatoval starosta.

Stejné je to i s již zmíněným pediatrem. Praktických lékařů pro děti a dorost je taktéž málo a nemají zájem o částečné ordinování na vesnici, případně trvají na tom, že jim obec, v níž žije zhruba 400 dětí, poskytne vybavenou ordinaci. Choltice ale mohou nabídnout pouze prostory. „Opět se bavíme o šíleně vysokých částkách na to, aby ordinace fungovala dvakrát týdně, to si obec dovolit nemůže,“ dodal starosta s tím, že zájem opadl i u maminek, které pro své ratolesti našly nového doktora. „Sešel jsem se s maminkami a řekly mi, že je nezajímá, jestli jedou tři kilometry nebo dvacet, ale zajímá je, jaký je lékař, který bude léčit jejich děti. Takže my bychom dojednali pediatra, který by byl ochoten sem jezdit, zaplatili bychom mu ordinaci a maminky by se třeba rozhodly zůstat u stávajícího pediatra v jiném městě, protože se jim ten náš nebude líbit. Na základě vyslechnutí názoru maminek jsme rozhodli, že není důvod ordinaci obsazovat pediatrem,“ vysvětlil Bolek.

Někteří občané ale o obsazení ordinace pediatrem stále stojí, jelikož se v Cholticích čím dál častěji nacházejí bydliště mladé rodiny. „Do Choltic se stěhují mladí lidé, kteří mají děti nebo je brzy mít budou. Určitě by to chtělo, aby se sem vrátil alespoň pediatr, aby maminky s dětmi nemusely jezdit nikam daleko,“ řekla občanka Monika Čermáková.

Po pediatrovi ale prostor, kde dříve bývala ordinace, převzal provozovatel kosmetického salónu. Prostor po zubaři na svého nájemníka zatím čeká. Ve zdravotním středisku působí praktický lékař pro dospělé a také rehabilitace.