Ti nejmenší si zahrají na pravěké umělce a prstovými barvami budou vytvářet jeskynní malby, větší děti si na vlastní kůži vyzkouší práci archeologa v terénu, během dne také návštěvníci nahlédnou do konzervátorské dílny.

Atmosféru dokreslí komentovaná módní přehlídka pravěkého oblečení. Jedním z bodů programu bude také diskuse s názvem "Vše, co jste chtěli vědět o archeologii, ale báli jste se zeptat", která nabídne příležitost pokládat otázky pardubickým archeologům.

Zámecký parkán provoní pravěká kuchyně – návštěvníci uvidí pečení placek, mletí obilí, vaření piva i udržování ohně.

Nebudou chybět ukázky bojových technik barbarů, zbraní i pravěkých nástrojů nebo výroba mincí. „Pro děti a jejich rodiče jsme od 10 hodin připravili zážitkovou prohlídku archeologické expozice Proti proudu času. Komentovaná prohlídka této interaktivní expozice pro širokou veřejnost se koná od 15 hodin,“ pozval zájemce vedoucí archeologického oddělení Východočeského muzea Tomáš Zavoral. „O nejnovějších archeologických objevech se návštěvníci dozvědí na dvou přednáškách.

První se bude věnovat archeologii na dálnici D35 a druhá senzačnímu objevu loňského roku – bronzové situle z Kladiny,“ dodal Tomáš Zavoral.