„Jde v první řadě o udržení dlouholetých tradic a tou je především oslava vzniku naší republiky. Jsme Češi a vlastenci a velmi si toho vážíme. Situace ve světě nám ukazuje, jak je důležité být hrdý na svou vlast,“ sdělili hasičští organizátoři. Tradice českého posvícení se váže na dostavbu kostela v obci, v tomto případě v Rosicích nad Labem. „Proto jsme uspořádali turnaj v nohejbalu trojic,“ doplnili pořadatelé.

Na hřiště do Trnové se sjelo celkem 24 hráčů, kteří byli rozlosováni do dvou skupin po čtyřech družstvech. Sestavy hráčů smečař, nahrávač a polař byly určeny losem, které si jednotlivci tahali z příslušných košů. Oslavy vzniku republiky a tradiční posvícení slavnostně zahájil nástup všech čtyřiadvaceti účastníků, státní vlajky, hymna a projev starosty městského obvodu VII.

Sportovci, kteří se sjeli z celého Pardubického okresu, bojovali o hlavní cenu, kterou byla pečená posvícenská husa. Slavnostním výkopem starosta zahájil soutěž a po celý den sportovní aktéři krotili míč nad sítí hřiště.

Na sklonku dne starosta ukončil urputné boje slavnostním vyhlášením vítěze a předal nejlepšímu družstvu vysněnou pečenou Posvícenskou husu. Ani ostatní sportovci nepřišli zkrátka. Na přání místních žen byly vytvořeny další soutěžní kategorie - nejhezčí hráč, nejmladší hráč, nejstarší hráč a hráč přijíždějící z největší dálky.

Z místní hasičské klubovny se po celý den linuly vůně dobrého jídla. Pečená kuřata, uzené klobásy, pálivý gulášek a točené pivo bylo samozřejmostí pro všechny přítomné. Čtveřice hasičů ve složení Miroslav Říha, František Holický, Jaroslav Jirků a Miroslav Kadlec vařili, pekli a smažili dobroty, kterých si večer na posvícenské zábavě užili všichni dosyta. Evžen Báchor