Projekt Titanic-Freddie-AIDS vyvolal emoce v mladých posluchačích a zprostředkovaně i v jejich rodičích. Díky němu totiž žáci deseti pardubických základních škol vědí více o nemoci AIDS, zejména o tom, jak se před ní ochránit.

„Besed se zúčastnilo téměř 800 žáků našich základních škol. Řada z nich přiznala, že dosud neměla téměř vůbec žádné informace o HIV a AIDS," řekl náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký. Město Pardubice, Všeobecná zdravotní pojišťovna a Pardubický deník tento projekt podporovaly.

Hlavní postavou Peter Freestone

Hlavní postavou přednášek byl Peter Freestone, osobní tajemník Freddieho Mercuryho, zpěváka skupiny Queen, který na AIDS v roce 1991 zemřel. Jeho vyprávění bylo velmi silné a pravdivé. Nevyhýbal se ani líčení fyzického utrpení, které pokračující nemoc Freddiemu přinášela. Žáci zhlédli i záběry natočené čtyři mesíce před Mercuryho smrtí.

Byl hubený a obličej mu zakrývala silná vrstva make-upu, aby nebyly vidět nádory na kůži. Kvůli nádoru na noze už nemohl ani pořádně chodit. Jeho typické běhání po pódiu již bylo minulostí.

„Dostal jsem několik děkovných zpráv od rodičů a žáků. Osobní příběh Freddieho Mercuryho vyvolal emoce, věřím proto, že bude pro všechny dostatečným varováním," podotkl Jakub Rychtecký.

„Neříkám tady, jak máte žít vaše životy. Ale teď už víte, kdy a kde říci ne," zaznělo na základních školách v poselství Petera Freestonea. Upozornil také na to, že tento virus takzvaně miluje život a může žít v těle i osm let, aniž o tom jeho nositel ví. Bezplatné testování HIV pozitivity nabízí poradna v Poliklinice KOLF na Masarykově náměstí v Pardubicích.

Placený test za 390 korun i s možností anonymního odběru je možné podstoupit v Pardubické nemocnici. Test se provádí z žilní krve.