Světla ze stadionu jsou vidět i na sídlišti Polabiny. „Světla svítila tak silně, že to rozzářilo půlku Pardubic. Manželka nemusela doma ani svítit,“ dodává se smíchem pan Vladimír bydlící v pardubické části Polabiny.

Více svítí do oken než na trávník

Místní se domnívají, že světla svítí příliš vysoko a záře dopadá spíše na město než na hrací plochu. Nepřehlédnutelnou záři bylo možné spatřit jak ze zmíněných Polabin, tak třeba na sídlišti Dukla, nebo ve čtyři kilometry vzdálených Dražkovicích. Ostré bílé světlo vadí i některým řidičům.

Zdroj: Michal Žampach

Náměstek primátora Pardubic Jan Hrabal Deníku potvrdil, že město registruje stížnosti obyvatel na sociálních sítích. Některé dorazily i oficiální formou, což magistrát města hodlá řešit. Celá věc bude zanesena do seznamu nedodělků, které ovšem nebudou bránit k užívání stavby. Situaci město rovněž koordinuje i s krajskou hygienickou stanicí, od které bude čekat dokumentaci, že osvětlení splňuje normu nebo bude požadovat po zhotoviteli nápravu.

Aktivně se do řešení zapojil i zastupitel za Naše Pardubice Filip Sedlák. "Psal jsem na dopravní inspektorát s dotazem, zda mohou město vyzvat k lepšímu směřování reflektorů. Se stejnou otázkou jsem se obrátil rovněž na odbor majetku a investic města. Dále jsem se obrátil na památkáře i na Ministerstvo kultury, zda jsou tyto stožáry v městské památkové rezervaci v pořádku. Psal jsem na stavební úřad s dotazem, zda se ve stavebním povolení řešilo, jak a kam budou světla svítit. Ještě hodlám psát na hygienu, zda světelný smog řeší a případně může pomoci ke zjednání nápravy. Rovněž jsem kontaktoval s dotazem na konzultaci i Hynka Medřického, který propaguje správné osvětlení, s tím, zda je to takto správně, a napsal, že ne," popsal Sedlák svou snahu.

Ilustrační snímek.
Jediné, co studentům chybí na realizaci projektů, jsou peníze. Město jim pomůže

Řešením momentální situace podle Sedláka je, aby se světla nastavila více dolů a dodatečně zastínila tak, aby svit šel na hrací plochu a méně do okolí. 

Podle klubu se moc svítit nebude

Reakce některých radních ale nebyla tak pozitivní. René Živný, náměstek primátora, který má na starosti mj. územní plánování, urbanismus a architekturu, na Twitteru doporučil dotčeným občanům pořízení žaluzií.

„Fotbalový klub může slíbit, že světla nebudou využívána víc, než je potřeba. Budou v rámci zápasů využívána minimálně, protože většina zápasů se bude odehrávat v odpoledních hodinách," uvedl mluvčí FK Pardubice Radek Klier. Mluvčí rovněž potvrdil, že v rámci tréninků se osvětlení používat nebude. „Veškeré tréninky jsou plánované na dopolední nebo lehce odpolední hodiny,“ řekl.

Třída Míru v Pardubicích
Třídu Míru čeká další rekonstrukce. Její část bude uzavřená téměř pět měsíců

Bílé světlo v noci škodí

Celá řada vědeckých studií prokázala negativní vliv tzv. bílého světla na lidský organismus. Ve dne je prospěšné, napomáhá tělesným procesům, synchronizuje biologické rytmy a posiluje psychiku. Naopak večer a v noci má bílé LED světlo výrazně negativní zdravotní i ekologické dopady na obyvatele i volně žijící druhy, uvádí na svém webu iniciativa Bílé světlo.

Mezi nejvýraznější negativní důsledky působení bílého světla patří spánková deprivace, přerušovaný spánek, snížení imunity, riziko vzniku psychických onemocnění i kardiovaskulárních chorob. Škodí i rostlinám a zvířatům.