„Chceme vytrhnout občany z letargie, že otázka spalovny je vyřešena. Sice je schválený její odkup, ale nejsou odsouhlaseny peníze na něj. Navíc neexistuje žádný další oficiální termín, dokdy nám AVE CZ dá čas. Žijeme jen z jejich dobré vůle, že to ještě neprodali někomu jinému,“ řekl zastupitel za Pardubáky František Brendl.

Odpůrci kritizují vysokou nákupní cenu, kterou by město muselo zaplatit. „Pana Brendla si vážím, že má jasný názor, který prosazuje. Je to ale čistý idealismus. Návrh, aby město odkoupilo spalovnu, je naprosto nesmyslný. Znalecký odhad ceny je šest milionů korun a město by to mělo koupit za 35 milionů, přičemž by tam ani nebylo možné realizovat odpadové hospodářství, protože to smlouva, která je součástí záměru odkupu spalovny, vylučuje,“ uvedl Karel Haas (ODS).

Podle zastánců odkupu by areál spalovny mohl mít využití. „Získáme tak pozemek, kde by bylo možné likvidovat komunální odpad,“ řekl Milan Košař (Pardubáci). „Navrhneme jednání s dalšími dotčenými obcemi, chceme zde vytvořit společný podnik na zpracování odpadů. Potřebujeme třídicí linku a bioplynovou stanici. V územním plánu města není vyčleněn pozemek, který by byl určen k nakládání s odpady,“ dodal Jan Linhart (Patrioti Pardubic).

Podle Karla Haase by lepším řešením bylo, aby vznikla municipální společnost typu Vodovody a kanalizace Pardubice, která by řešila odpadové hospodářství v regionu. „Účastnit by se tohoto projektu mělo město, okolní obce i kraj. Taková akciová společnost by mohla vyjednávat s firmou AVE CZ o odkupu celého záměru spalovny,“ konstatoval Haas.

Zastánci odkupu chtějí zajistit, aby vznikla transparentní sbírka, do které by mohli lidé na odkup spalovny přispívat. „V současné době je možné posílat příspěvky na účet města, ale chtělo by to transparentní sbírku, která by měla lepší propagaci,“ poznamenal Brendl.

Na účet zatím poslalo pouze deset lidí celkem 10800 korun. Mezi nimi jsou i členové ODS. „Jsme proti zprovoznění spalovny. Nemůžeme však za peníze veřejnosti zaplatit nepovedený podnikatelský záměr soukromé firmy,“ vysvětlil Petr Klimpl (ODS).

Problematika spalovny ostatně rozděluje celé pardubické politické spektrum – opozici i koalici. Na posledním zasedání zastupitelstva pro vyčlenění peněz na její odkup hlasovali všichni členové hnutí ANO kromě Václava Shejbala, Pardubáci, TOP 09, Jan Linhart a Pavel Svoboda.