Silničáři na 3,4 kilometru dlouhé přeložce pracovali od loňského června, stavba vyšla na 198 milionů korun. Na nové přeložce se nachází tři propustky a dva mosty. Součástí stavby byla výstavba hlavní trasy silnice I/36 a přeložka silnice třetí třídy, dále přeložky polních cest nebo přeložky inženýrských sítí či vegetační úpravy.

Nová silnice umožňuje díky vylepšeným směrovým a výškovým parametrům trasy plynulejší a bezpečnější jízdu. Řidiči tu budou jezdit po širší a rovnější silnici.

Ředitelství silnic a dálnic zprovoznilo druhou a zároveň poslední část přivaděče k dálnici D35 od HolicŘeditelství silnic a dálnic zprovoznilo druhou a zároveň poslední část přivaděče k dálnici D35 od HolicZdroj: ŘSD

„Otevřeli jsme druhou část, která uleví okrajové části Horních Ředic a odstraní nebezpečnou zatáčku u místního kostela,“ připomněl ministr dopravy Martin Kupka. Stávající silnice, s jejími zákrutami a místy častých dopravních nehod, se narovnala.

Společnost Eurobit Real chce v Pardubicích u hlavního nádraží vybudovat nový parkovací dům.
U pardubického nádraží má vzniknout parkovací dům. Opozice kritizuje jeho vzhled

I/36 Časy – Holice

Délka: 3,4 km
Zhotovitel: Strabag a. s.
Cena: 198 mil. Kč bez DPH
Realizace stavby: 2022 – 2023
Počet všech staveních objektů: 26

Nová trasa tak má být hlavně bezpečnější.

„Tato silnice přináší jednu výraznou hodnotu, a to je zlepšení bezpečnosti. Kdo tu situaci tady znáte, tak stará I/36 byla téměř každý týden místem, kde byly nehody, ať už menší, nebo bohužel i ty tragické. Věřím, že silnice, kterou dnes otvíráme, tomu dokáže předejít,“ potvrdil starosta Holic Ondřej Výborný.

Komunikace bude také plnit funkci dálničního přivaděče. Zároveň je nová přeložka dále od obytné zástavby a tím došlo také ke snížení emisí a zvýšeného hluku v obci.

Pětatřicítku u Opatovce překlene 400 metrů dlouhá estakáda dálnice D35.
Silnici I/35 u Svitav překlene 400metrová dálniční estakáda. Vyrobí ji na místě

Stavba přeložky okolo Ředic začala loni v červnu a letos v červnu byla zprovozněna její první část, a to v úseku jihovýchodně od obce Časy, kde se napojila na konec přeložky silnice I/36, která byla zahrnuta do stavby D35 Opatovice – Časy.

Teď je na řadě obchvat Sezemic

Na stavbu dalšího dálničního přivaděče je aktuálně podána žádost o vydání stavebního povolení a bylo zahájeno výběrové řízení na zhotovitele stavby.

„ŘSD zahájilo výběrové řízení na zhotovitele stavby “I/36 Sezemice, obchvat“. Předpokládaná hodnota zakázky je 1 194,971 milionů korun bez DPH," potvrdil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Se stavbou by silničáři mohli začít během příštího roku.

„Ve finální přípravné fázi je i druhý dálniční přivaděč v podobě silnice I/36, který povede z dálnice D35 směrem na Pardubice a který bude zároveň sloužit jako obchvat obce Sezemice,“ dodal ministr Kupka. Na trase budoucího přivaděče už probíhá záchranný archeologický výzkum.

Mohlo by vás zajímat: Lávka na pardubickém nádraží je celá. Pro lidi se otevře v květnu

Zdroj: Remešová Nikola