Téměř šest stovek žáků holické základní umělecké školy mělo velký důvod těšit se na nový školní rok. Čeká je totiž výuka v nové budově „zušky", která ponese jméno tamního slavného rodáka, sochaře a malíře, Karla Malicha.

„Nápad postavit školu hodnotím pozitivně. Určitě se tím obohatí kulturní život ve městě. Sama jsem uvažovala, že bych se přihlásila na hodiny klavíru," uvedla pro Deník studentka Veronika Stráníková. Ona a další zájemci měli možnost prohlédnout si odhlučněné učebny i společenské sály nové budovy.

Topení se řídí změnami počasí

Unikátnost holické „zušky" tkví v tom, že je jednou z mála veřejných budov v České republice, které jsou postaveny v pasivním standardu. „Tři meteorologické stanice na střeše snímají změny počasí a podle toho vyhodnocují, jak přivřou žaluzie či jak se bude celá škola vytápět," představil zástupce generálního dodavatele stavby Milan Bakeš jednu z vymožeností, díky kterým budou provozní náklady budovy o více než polovinu nižší než u běžných domů.

Poslední úpravy interiéru dokončovali dělníci minulý týden. Tehdy navštívil školu i sám Karel Malich, aby dohlédl na instalaci svých dvou originálních plastik.
„Mistr nám navrhl dvě, jedna je na fasádě nad hlavním vchodem a druhá ve foyer," nechal se slyšet starosta Holic Ladislav Effenberk.

Výtvarník se účastnil i slavnostního otevření školy.

„Jsem hrdý na to, že jsem z Holic. Tady bylo vždycky pěkně. I když každý to asi tak nevnímá," poznamenal Karel Malich.

Martina Kynclová