Původně se měli zájemci o zimní plavání sejít v sobotu dopoledne. Počítalo se také se spoustou diváků, kteří by odvážlivce v centru Pardubic tradičně odporovali. Jenže hladina Labe znovu stoupá, řeka má silný proud a navíc přináší spoustu věcí, které by mohly zdraví či životy otužilců ve vodě ohrozit.

Spolek, který se věnuje zimnímu plavání a který akci pořádá, tak musel letošní ročník zrušit. „Bohužel musím oznámit, že vzhledem k povodňové situaci se závod nebude konat. Akce je zrušena bez náhrady,“ řekl pořadatel Aleš Rucký s tím, že se akce letos mělo účastnit 150 otužilců.

Labe v Němčicích na Pardubicku vystoupalo na třetí povodňový stupeň.
Labe v Němčicích vystoupalo na třetí povodňový stupeň. Kulminovat má večer

Soutěž v zimním plavání se tradičně koná v Pardubicích na nábřeží Závodu míru. Plavci si mohou vybrat ze čtyř tratí a zdolat po proudu řeky 100, 250, 500 nebo 750 metrů. Předloni jich do ledové vody v centru města vlezlo sto padesát, do vody se v jubilejním 50. ročníku odhodlalo 99 mužů a 49 žen. Společně si zaplavali v Labi, které mělo 2,2 stupně. Venkovní teplota se tehdy vyšplhala na pouhý jeden stupeň nad nulou. Loni bylo plavců o něco méně, i tak se počet závodníků přehoupl přes stovku.

Akce s tradicí

V Pardubicích vznikl první oficiální oddíl otužilců už v roce 1971. Hned o rok později proběhl první veřejný křest otužilců. V ten rok bylo minus čtrnáct stupňů a i tehdy si plavci vysloužili zájem Pardubáků. Podle plavců nejde o měření sil, ale o společenskou událost. Kromě odvážlivců v plavkách přichází na nábřeží Závodu míru v lednu tradičně i řada diváků.

VIDEO: Loňský ročník akce Otužilci na Labi v Pardubicích

Zdroj: Jaroslav Černý

Fenomén, který v posledních letech stoupá na oblibě, si ale na další akci bude muset počkat.

Otužilců přibývá

Amatérských zimních plavců a otužilců přibývá. S ponořováním do studené vody hodně lidí začalo v době, kdy se Česko potýkalo s epidemií koronaviru. „Chtěl jsem něco udělat pro své zdraví. Nakonec jsme se s partou vyhecovali tak, že jsme zkusili ochutnat ledovou vodu. A zůstal jsem u toho,“ popsal otužilec Martin, který začal právě v době covidových restrikcí. Rozhodně není sám. Nových nadšenců v posledních letech přibývá. „Otužilců amatérů je více. Co se týče otužilců sportovců, kteří plavou závodně v ledové vodě, tam je nárůst minimální,“ doplnil před časem předseda České otužilecké unie Vladimír Komárek.