Ozbrojení policisté byli ve středu k vidění v centru Pardubic. Za přísných bezpečnostních opatření proběhl v Pardubicích transport uměleckých děl za zhruba 300 milionů korun ze sbírek Gočárovy galerie.

Akce začala na nádvoří pardubického zámku, kde policisté s dlouhými zbraněmi a kriminalisté dohlédli na naložení uměleckých děl. Poté se ozbrojená kolona rozjela směrem do areálu Automatických mlýnů, kde byly obrazy opět pod dohledem policistů uloženy do tamního depozitu Gočárovy galerie. Transport tedy probíhal jen na území města.

Ze stavby mostu přes Labe.
Tak vzniká nejdelší zavěšený most v Česku. Podívejte se na časosběrné video

„Není úplně na denním pořádku, že bychom zajišťovali převoz takto hodnotných uměleckých děl. To s sebou pochopitelně přináší určitá bezpečností rizika, na která jsme se snažili být maximálně připraveni. Do poslední chvíle jsme celou akci drželi v utajení," zhodnotil velitel zásahu major Zdeněk Klubrt z odboru služby pořádkové policie.

Transport musel být s ohledem na velké množství děl proveden na třikrát. Mezi přepravovanými díly byl například obraz od Emila Filly s názvem Tři ženské akty se psem. Hodnota všech obrazů byla vyčíslena na zhruba 300 milionů korun.

Novostavba GAMPA a Sféra v Automatických mlýnech získala ocenění za nejlepší architekturu v historickém prostředí.
FOTO: Sebevědomá novostavba v pardubických mlýnech získala cenu za architekturu

Gočárova galerie, dříve Východočeská galerie v Pardubicích, vloni zahájila provoz v nových prostorách v Automatických mlýnech. Předtím sídlila na pardubickém zámku.