Pardubické Masarykovo náměstí tvoří moderní část města. Naproti atypické prosklené budově, v níž sídlí ČSOB Pojišťovna, stojí obrovský komplex obchodního centra, z jedné strany náměstí otevírá tmavá vysoká budova Magnum.

Dva pozemky přesto zůstávají prázdné. Právě mezi pojišťovnou a polyfunkčním domem Magnum by mělo vyrůst moderní administrativní a obchodní centrum Nová Veselka, pojmenované po slavném pardubickém hotelu, který byl zbourán v roce 1972. Developerská společnost chtěla devítipatrovou budovu otevřít ještě v roce 2019, jenže dodnes stavba nezačala. Na náměstí se tyčí jen nevzhledné hroudy hlíny zarostlé plevelem.

Původně se stavba zdržela kvůli jednání investora s nájemníky. „Jednalo se s budoucím uživatelem o plánech, jak by se měl objekt využívat,“ řekl v roce 2017 jednatel společnosti Michal Franc. Proč ale stavba stále nezačala, nechtěl investor prozradit. „V současné době je to v jednání,“ uvedl včera Franc s tím, že ani nemůže nyní říct, kdy a jestli bude výstavba pokračovat.

Druhý prázdný pozemek, který je nyní tvořen travnatou plochou a nachází se vedle Paláce Pardubice, zůstává bez plánů. Území naproti telekomunikační věži je v majetku města, ale to zatím neví, jak ho využije.

Vedení radnice jednalo s majiteli sousedních objektů, tedy s Palácem Pardubice, poliklinikou Kolf a také Hotelem Labe, aby zjistilo, zda o pozemek mají zájem. „Sešli jsme se se zástupci všech klíčových aktérů, ptali jsme se jich, jestli připravují nějaké zásadní investiční akce. Bylo nám řečeno, že to území nechce nikdo z nich rozvíjet,“ informoval primátor města Pardubic Martin Charvát.

Proto se radnice rozhodla nechat pozemek tak, jak je. Rozvoj území by byl navíc složitý zejména kvůli dopravní situaci. „Dokud se nenajde silný partner a nebude vyřešena doprava, nehodláme v území začít něco koncepčně řešit,“ dodal primátor.

Pojišťovna se stěhuje, nyní je v nájmu

Další změna se dotkne již zmíněné budovy pojišťovny. Jelikož ČSOB Pojišťovna sídlí v dalších dvou budovách, chce se stěhovat do nového sídla, které se chystá postavit na pozemku bývalé Prokopky. Kromě svého zázemí tam plánuje vybudovat také byty a drobné komerční prostory. „Pokud půjde vše podle plánu, měli bychom s výstavbou nové budovy začít v roce 2021 a přibližně o dva roky později se stěhovat,“ nastínil generální ředitel pojišťovny Jiří Střelický.

Současná budova už má ale téměř rok nového majitele, odkoupila ji společnost PSN, která dlouhodobě působí na realitním trhu. „Zůstáváme v podnájmu do doby, než postavíme nové sídlo,“ oznámil mluvčí pojišťovny Petr Milata.