Hrady a zámky v Pardubickém kraji lákají návštěvníky na řadu nejrůznějších akcí. Vybírat bude možné ze zábavných pořadů, hudebních vystoupení, výstav a slavností.

„Na návštěvníky pardubického zámku se letos v létě hodně těšíme a domnívám se, že nabídka, kterou jsme připravili, je lákavá,“ uvedla ředitelka Východočeského muzea Jitka Rychlíková.

„Pro kluky, ale i holčičky jsme připravili výstavu Klukovský sen, holčičkám vstup povolen, která je přehlídkou nejrůznějších autíček a vůbec všeho, co má čtyři kola. Na své si přijdou i děvčata, a to v protějším sále expozice hraček, která je plná panenek,“ řekla Jitka Rychlíková.
Pro děti i dospělé je na zámku otevřena také výstava Pardubice - kolébka českého letectví, která nabízí procházku „aviatickým nebem“ od jeho počátků, kdy se na něm vznášeli jen ti největší odvážlivci, až do dnešních dnů. „K oběma výstavám jsou připraveny speciální programy pro děti, využívané především školami. O prázdninách je mohou využívat i dětské tábory, dětské domovy, zkrátka všichna zařízení, která hledají program pro děti,“ prohlásila Rychlíková.

Právě léto je obdobím, které by mělo zvýšit návštěvnost a také vylepšit finanční rozpočet památek.
„Odhaduji, že k nám za léto zavítá nějakých pět tisíc lidí navíc, což je asi šestina nebo sedmina roční návštěvnosti, což už není zanedbatelné,“ sdělil kastelán hradu Kunětická Hora Miloš Jiroušek.

„V červenci a srpnu čeká turisty na Kunětické hoře například výstava dravých ptáků, zastávka hudebního festivalu České hrady, oblíbený Festival dobových řemesel, vystoupení šermířské skupiny nebo koncert keltské hudby Michala Hromka,“ nechal se slyšet Miloš Jiroušek.
„Finanční přínos těchto akcí nějak vysoký není, něco vynese vstupné těch, kteří by jinak na hrad nepřišli, něco také pronájem prostor jiným pořadatelům. Chceme ale oživit běžný provoz a obecně je to pro hrad dobrá reklama,“ konstatoval Jiroušek.

Z dalších míst v kraji je možné navštívit zámek Choltice. „V létě neočekáváme velkou návštěvnost. Lidé většinou vyráží raději k vodě než na zámky,“ prohlásila správkyně zámku v Cholticích Marie Fižová. „Žádné zvláštní akce proto nechystáme. Možná však otevřeme náhled Thunovské knihovny,“ dodala Fižová.

Monika Suchá