Pro veřejnost se africké muzeum otevře ve čtvrtek.
V rodném městě slavného cestovatele byl původní památník otevřen v roce 1966 a v podstatě beze změn fungoval 44 let. V listopadu 2010 se ovšem muzeum uzavřelo, na jaře roku 2011 pak začala jeho rekonstrukce. Oprava vyšla celkem na 21 milionů korun, přičemž 19,5 milionu tvořila dotace z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod.

„Chvíli trvalo, než jsme se mezi velkým množstvím projektů žádajících o dotaci prosadili. Architekt David Vávra (na snímku) se rekonstrukci památníku věnoval důkladně a s láskou. „Věřím, že to bude přínos pro celé město," nechal se slyšet starosta Holic Ladislav Effenberk.
Návštěvníci se prostřednictvím nově pojatých muzejních instalací podrobně seznámí s jednotlivými etapami života slavného cestovatele, zhlédnou rovněž životopisný film o Emilu Holubovi a připravena je také nová expozice představující prostor africké vesnice s modely domorodců. Této expozici by měly dominovat stylizované Viktoriiny vodopády s tekoucí vodou a řekou Zambezi. Návštěvník tak bude vtažen do atmosféry africké přírody se zvuky divokých zvířat

Lukáš Dubský