„Porota udělila Cenu za mimořádný společenský přínos Památníku Zámečku za architektonicky i urbanisticky unikátní řešení výjimečného pietního místa, jehož hlavním posláním je uchovávat památku obětí rasistické perzekuce v letech nacistické okupace,“ citoval zdůvodnění z ocenění náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký, který obě ceny v Betlémské kapli v Praze převzal.

Soutěž Stavba roku je největší soutěží v oboru architektury a stavitelství.

Rekonstrukce pardubického Památníku Zámeček se chýlí ke konci. Slavnostní otevření je naplánováno na konec října.
Pušky, obušky i deník Himmlera. Památník obětí heydrichiády se brzy otevře

Návrh stávajícího Památníku Zámeček vzešel od architektů Víta Podráského a Jana Žalského. 

Památník Zámeček

Expozice Památníku Zámečku funguje i v zimních měsících. Do konce listopadu je pro veřejnost expozice otevřena od úterý do pátku od 13 do 17 hodin a o víkendech a státních svátcích od 10 do 17 hodin. V prosinci bude fungovat v režimu víkendového provozu.

Mezi 79 stavbami přihlášenými do soutěže Stavba roku se probojoval do užší nominace 31 staveb.

„Ze získaných ocenění máme samozřejmě radost, ale největším přínosem účasti památníku v soutěžních přehlídkách i získaných nominacích a cenách je pozornost, které se mu díky tomu dostává, protože témata a dějinné souvislosti, které připomíná, nejsou z nejpřístupnějších, ale je velmi důležité, abychom jim věnovali pozornost,“ sdělil architekt Podráský.

V pondělí 25. října se konalo slavnostní otevření pardubického Památníku Zámeček. Místo nacistického popraviště se proměnilo v pietní památník. Nový objekt má za cíl vyprávět příběhy hrdinů z Pardubic.
FOTOGALERIE: Vítejte v Památníku Zámeček. Tady bylo nacistické popraviště