„Do každého z těch aut se vešel v hotovosti fakt ranec. Teď budou ale jezdit s daleko dražším nákladem. Budou vozit naději na záchranu lidských životů,“ sdělili na svém twitterovém účtu zástupci projektu Dárek pro Putina, který vybírá peníze na pomoc Ukrajině. Z aut pojmenovaných po slavné americké gangsterské dvojici Bonnie a Clyde udělá charitativní organizace Team 4 Ukraine obří sanitky.
Pancéřová auta používaná Českou národní bankou vyrábí přeloučská firma Svos. Společnost sice informaci na dotaz Deníku nepotvrdila, ale z dostupných zdrojů je jejich spolupráce s národní bankou doložitelná. Vzájemný obchod potvrzují i veřejné smlouvy.
„Společnost z bezpečnostních důvodů nezveřejňuje konkrétní údaje o společnostech, pro které upravuje osobní a užitkové automobily. A je pak na těchto společnostech, jak informují o využití těchto vozidel, včetně jejich poskytnutí pro humanitární nebo vojenské účely,“ sdělil obchodní ředitel firmy Svos Štěpán Černý.
Spoluprací s bankovním sektorem se Svos ale netají. Její výrobky využívají firmy například pro převoz peněz. „Vozidla pro bankovní sektor a bezpečnostní agentury jsou stabilní součástí našeho výrobního programu,“ řekl Černý s tím, že z pochopitelných důvodů nelze uvádět konkrétní specifikace úprav.
Chrání i diplomaty
V přeloučské firmě vznikají mimo jiné i vozidla, která chrání pracovníky NATO, OSN i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Pancéřové vozy Toyota Land Cruiser 200 tak před časem zamířily i na Ukrajinu.
Dárek pro Putina
Projekt nazvaný Dárek pro Putina vyhlásil podnikatel Dalibor Dědek. Vybrané peníze jdou na účet ukrajinského velvyslanectví v Praze a pod záštitou českého ministerstva obrany se za ně podle požadavků ukrajinské armády kupuje u českých výrobců a dodavatelů vojenský materiál.
„Při úpravě vozidel Toyota Land Cruiser firma zúročuje své třicetileté zkušenosti s pancéřovanými vozidly, kterých bylo v závodu v Přelouči vyrobeno již více než pět tisíc. I díky nim Svos Přelouč patří k nemnoha certifikovaným dodavatelům pancéřovaných vozidel pro OSN a další mezinárodní organizace,“ řekl mluvčí firmy Karel Šimána.
Posádku obrněného auta chrání pancéřování i neprůstřelná skla. O přesné úrovni ochrany společnost nemůže podávat detaily. Firma dosud vyrobila přes 6 500 vozidel, která slouží ve více než 60 zemích celého světa, přeloučské pancéřové toyoty se osvědčily i v Iráku.
Přeloučská firma vyrábí vozidla odolná proti palným zbraním i výbuchům od roku 1992. Patří k předním evropským výrobcům pancéřových vozidel. V minulosti zaměstnanci upravili a opancéřovali například i legendární tatru, limuzínu nebo Škodu Octavii a Superb. Auta jsou určena především k pasivní ochraně lidí.