Na svém středečním zasedání měla česká vláda projednat materiál týkající se problematiky starých ekologických zátěží v pardubickém Paramu. Nestalo se tak.
Ministr financí Miroslav Kalousek, předkladatel návrhu na navýšení garancí na likvidaci ekologických škod z minulosti, si totiž vzal dovolenou a bod projedná vláda jindy. Přesto se zdá, že se věci kolem Parama možná dávají do pohybu.

Ministr Kalousek požaduje po vládě, aby finanční garance na likvidaci starých ekologických zátěží v rafinérii byly navýšeny o 966 milionů korun. Pokud by jeho návrh vláda přijala, pro Paramo by bylo papírově vyčleněno zhruba 1,9 miliardy korun.

Problematika starých ekologických zátěží v Paramu se přitom dotýká i krajské samosprávy a města samotného. „Již delší dobu se snaží akciová společnost Paramo s Pardubickým krajem tento ožehavý problém řešit. Stát sice v minulosti převzal za staré ekologické zátěže společnosti Paramo odpovědnost, ale jejich sanace se neustále odkládá a zpožďuje. Nejde jen o navýšení garancí, k tomu došlo již několikrát. Nejdůležitější je zahájení prací. Je důležité uvědomit si, že na odstranění starých ekologických zátěží závisí mnohé významné investice v dopravě, které by mohly být ohroženy,“ říká hejtman Pardubického kraje Ivo Toman.

Hejtman Pardubického kraje osobně navštívil pardubickou rafinérii Paramo na konci července. Chtěl na místě poznat jeden z největších podniků v kraji a také zjistit aktuální situaci sanace starých ekologických zátěží.

„Mám pocit, že sanace starých ekologických zátěží se zbytečně prodlužuje a zpožďuje. Máme totiž připravenou stavbu čtyřproudé silnice z Pardubic do Chrudimi, která je klíčová pro dopravu v našem kraji a která řeší kritický bod dopravy v samotném krajském městě. Pokud se během příštího roku nepodaří vyčistit jednu z ,paramáckých’ lokalit u supermarketu Lidl nedaleko pardubického nádraží, ohrozí to i tuto nesmírně zásadní dopravní investici ve výši 750 milionů korun,“ prohlásil tehdy hejtman Ivo Toman.