Vypadá to, že někdejší prestižní pardubické chemičce pomalu, ale jistě začíná zvonit hrana.

Alespoň soudě podle informací, které nám v těchto dnech poskytli její současní i bývalí zaměstnanci.
„Loni jsme vás informovali o situaci v Paramu Pardubice. Tehdy byly zastaveny dvě výrobní jednotky (atmosféricko-vakuová destilace, hydrogenace středních destilátů) a propuštěno bylo zhruba šedesát zaměstnanců. A to i přesto, že vedení firmy prohlašovalo, že se nic zavírat nebude. V současné době se vedení Parama rozhodlo trvale odstavit další dvě výrobní jednotky (propanové odasfaltování, mísírna olejů). O práci by mělo přijít až třicet lidí z těchto dvou výrobních jednotek," řekli našemu Deníku zaměstnanci pardubické chemičky. Podle nich se prý navíc vedení rozhodlo propustit dvanáct pracovníků z laboratoří a hledají se i další ,,personální úspory".

Podle našich informací prý z firmy v průběhu posledních měsíců dobrovolně i nedobrovolně odešli také další zaměstnanci. Údajně finanční ředitelka, obchodní ředitel, tisková mluvčí, vedoucí IT oddělení či lidé z údržby.
„Mluví se zde o tom, že každý měsíc firma vytváří ztrátu několik desítek milionů korun a že je to již neudržitelné. Pardubická část Parama asi nebude mít dlouhého trvání. Město Pardubice by se mělo začít zajímat o to, co bude majitel, kterým je polský koncern PKN Orlen, dělat s uzavřenou rafinerií a s ekologickými zátěžemi," podělila se s námi o své poznatky skupina „Ramováků", tedy současných i bývalých zaměstnanců pardubické rafinerie minerálních olejů.

Dotazy do Polska

Prověřit současný stav jsme chtěli přímo u zdroje, tedy u vedení firmy. Ale té se evidentně moc odpovídat nechtělo… Manažer tiskového oddělení firmy Unipetrol Mikuláš Duda prý musel námi položené otázky ohledně informací ze strany zaměstnanců Parama tlumočit až do Polska. Po několika dnech  odpověděl, že čeká na schválení odpovědí právě z této země.

Po dalších dnech jsme odpověď skutečně dostali. Nicneříkající. „Proces restrukturalizace v Paramu se koná řadu měsíců. Na základě důkladných analýz a interní diskuze se snažíme přijímat taková opatření, která budou mít co nejlepší dopad na fungování společnosti," vyjádřilo se polské vedení ústy mluvčího Mikuláše Dudy.