Občanské sdružení Pardubáci chce v krajském městě vrátit daň z nemovitosti na úroveň, kterou schválilo zastupitelstvo v roce 2008. „Domníváme se, že poslední zvýšení daně z nemovitostí, které provedli pardubičtí zastupitelé, bylo již dostačující,“ řekl předseda občanského sdružení Pardubáci, zastupitel města František Brendl. „Jsme přesvědčeni o tom, že Janotův balíček udělal tu samou práci jako zastupitelé. Proto si myslíme, že Pardubice by se měly vrátit ke koeficientu 1, a tím dostat daň z nemovitosti na úroveň, kterou si město zvolilo,“ poznamenal František Brendl.

„Město řízené pravicovými politiky by nemělo své problémy řešit zvyšováním daní,“ pokračoval předseda občanského sdružení Pardubáci, který na zatím posledním zasedání městských zastupitelů tlumočil svou představu ostatním kolegům.

Zamítnutý návrh

„Chtěl jsem, aby město do příští schůze zastupitelstva zpracovalo návrh, který by umožnil snížit daň z nemovitosti na úroveň loňského roku. Tento návrh však byl zamítnut,“ posteskl si František Brendl. Ten se pokusí tento bod zařadit do příštího jednání zastupitelstva. To je na programu v úterý 22. června.

„Problém zvýšení daně z nemovitosti jsme řešili hned dvakrát. Nejprve město přijalo úpravu zvýšení koeficientu a poté přišlo rozhodnutí vlády,“ prohlásil náměstek pardubického primátora Alexandr Krejčíř (ODS).

„Ve chvíli, kdy o tomto kroku rozhodovalo město, jsme řešili aktuální situaci, kdy činil výpadek městského rozpočtu ve výši zhruba 150 milionů korun. Momentálně jsem přesvědčen o tom, že by bylo třeba celou situaci přehodnotit a toto téma znovu projednat,“ nechal se slyšet Alexandr Krejčíř.

„Samozřejmě chápu stížnosti občanů, kterým nyní začínají chodit složenky, z nichž najednou zjišťují, že došlo k výraznému navýšení daně z nemovitosti. Jako pravicově zaměřenému člověku se mi také nelíbí, že jsou postihováni ti, kteří mají nějaký majetek. Na druhou stranu je třeba zvážit i případné dopady do městského rozpočtu. Snížením daně z nemovitosti bychom totiž přišli zhruba o šedesát až sedmdesát milionů korun na investice, a to už je skutečně výrazná částka,“ pravil náměstek primátora.

„Musíme posoudit, zda jsme schopni tento výpadek nějak nahradit nebo zda se smíříme s tím, že budeme mít na investice o tak výraznou částku méně,“ přemítal Krejčíř.

„Určitě je nezbytné se touto problematikou zabývat, ale je nutné se na ni také důkladně připravit. Myslím, že je reálné, abychom tento bod dostali na další jednání zastupitelstva 22. června,“ doplnil náměstek primátora.

„Sociální demokracie se určitě nebude bránit žádné debatě, která bude mít za cíl snížit občanům už tak vysoké daňové zatížení,“ sdělil šéf Zastupitelského klubu ČSSD Jindřich Tauber. „Na druhé straně je otázkou, kde pak město vezme peníze na investiční akce, když jeho současné vedení není schopné získat dotace z Evropské unie nebo jiných zdrojů,“ dodal Tauber.

Značný nárůst

„Je pravdou, že daň z nemovitosti se v Pardubicích zvedla skutečně hodně. Chápu, že když někdo platil 500 korun a teď má platit dva tisíce, že se mu to nelíbí. Je třeba si ale uvědomit, že daň z nemovitosti by měla městu přinést zhruba 120 milionů korun. Kdybychom tuto částku neměli, zbylo by na investice jen pár milionů korun,“ vyjádřil se Jindřich Tauber.

„O návrhu Pardubáků jsme ochotni se bavit. Chtěli jsme o něm jednat už na posledním zastupitelstvu, ale byli jsme v menšině,“ uzavřel šéf Zastupitelského klubu ČSSD.